SONDAŻ: Czy Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową?

2017-08-20 15:54  KS
II wojna światowa warszawa
Autor: East News II wojna światowa warszawa

Ponad połowa Polaków uważa, że Niemcy są nam winne odszkodowań za II wojnę światową – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu Badań Pollster dla Se.pl i telewizji NOWA TV. A mowa o kosmicznej kwocie, nawet 24 bilionów złotych!

Olbrzymia lista szkód! Nie tylko Warszawa zrównana z ziemią, ale zniszczony w Polsce m.in. przemysł kolejowy i energetyczny. Tak wyglądała Polska po II wojnie światowej. Dyskusję o reparacjach od Niemiec na nowo zapoczątkował podczas lipcowego kongresu PiS Jarosław Kaczyński (68 l.). - Polska nigdy nie zrzekła się takich odszkodowań - grzmiał wówczas prezes Prawa i Sprawiedliwości. I lawina ruszyła.

Do Biura Analiz Sejmowych wpłynął wniosek o zlecenie ekspertyzy w sprawie reparacji za II wojnę światową. O jakiej kwocie mowa? Kosmicznej, bo jak wyliczył historyk dr Grzegorz Kostrzewa – Zorbas (59 l.) chodzi o 24 biliony złotych! Tymczasem najnowszy sondaż Instytutu Badań Pollster przeprowadzony na zlecenie SE.pl i NOWA TV pokazuje jasno. Na pytanie: Czy Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową? – aż 52 proc. badanych uważa, że Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowanie za II wojnę światową. Przeciwnego zdania jest 24 proc., 23 proc. osób odpowiedziało "nie wiem".

- Ludzie mają uzasadnione poczucie, że Polska poniosła ogromne straty podczas II wojny św. doświadczając przy tym ogromu zbrodni, jakie Niemcy dopuścili się na Polakach – komentuje nam prof. Antoni Dudek (51 l.), historyk z UKSW.

Badanie przeprowadzono w dniach 16-17 sierpnia na próbie 1099 dorosłych Polaków.

Sprawdź: Sondaż dla NOWA TV i se.pl: Amber Gold pogrążył Tuska

Czytaj: Polacy chwalą prezydenta za weto SONDAŻ

Zobacz: Najnowszy SONDAŻ partyjny. Kukiz WYBIERZE premiera

Najnowsze