Debata prezydencka - Rafał Trzaskowski

i

Autor: facebook/Rafał Trzaskowski

Debata prezydencka Trzaskowskiego w Lesznie. Zasłabnięcie dziennikarki [RELACJA]

2020-07-06 22:17

Wybory 2020. Debata prezydencka Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy przed drugą turą wyborów prezydenckich nie dojdzie raczej do skutku. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie będą mogli zobaczyć konfrontacji obu polityków. 6 lipca zarówno kandydat PiS, jak i kandydat PO wezmą udział w dość ciekawej "debacie". Andrzej Duda będzie gościł w TVP, zaś Rafał Trzaskowski weźmie udział w "Arenie prezydenckiej". Kandydata Koalicji Obywatelskiej będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych. Zapraszamy do śledzenia z nami relacji z debaty Rafała Trzaskowskiego.

Przed nami decydujące dni kampanii prezydenckiej przed II turą wyborów. W walce o fotel prezydencki pozostało dwóch kandydatów - Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Sondaże dają minimalne szanse na zwycięstwo urzędującemu prezydentowi, a to oznacza, że walka o Pałac Prezydencki na ostatniej prostej, będzie niezwykle ciekawa. Ciekawie zapowiada się również "konfrontacja" obu polityków. Co prawda Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski nie spotkają się podczas debaty, ale obaj w poniedziałkowy wieczór wezmą udział w spotkaniu z dziennikarzami. Obecny prezydent będzie w TVP, zaś kandydat PO będzie odpowiadał na pytania dziennikarzy w "Arenie prezydenckiej". Spotkanie będzie transmitowane w mediach społecznościowych i zacznie się o godzinie 20.30. Każdą redakcję będzie reprezentował jeden dziennikarz, który otrzyma 30 sekund na zadanie pytania. Rafał Trzaskowski będzie miał 2 minuty na odpowiedź. Kolejność zadawania pytań ma być wylosowana przed rozpoczęciem "Areny prezydenckiej" w Lesznie.

Czytaj: Andrzej Duda chce zmiany konstytucji. Przedstawił projekt. Wybory 2020 [WIDEO]

Śledź z nami debatę prezydencką Rafała Trzaskowskiego. Aby aktualizować odśwież stronę lub wciśnij F5

22:14 Atmosfera w Lesznie dosyć gorąca:

21:58 "Dziennik Gazeta Prawna" pyta, ile kosztować będzie realizacja jego programu, i z czego ewentualnie będzie skłonny zrezygnować? Trzaskowski raz jeszcze mówi, że to skandal, że rząd nie jest transparentny w kwestii budżetu naszego państwa. Mówi też o pieniądzach z inwestycji, z których można zrezygnować jak np. CPK. Wspomniał też o odbudowie rządowego programu in vitro.

Drugie pytanie nawiązuje do "wypalania żelazem" działań PiS. Trzaskowski mówi o retoryce jako sztuce i dodaje, że będzie twardy. Mówi o powołaniu specjalnej komisji wyrównania krzywd, czyli osób, które straciły pracę czy uprawnienia emerytalne przez partię rządzącą. Dodał, że on partyjnych kolegów nie będzie nigdy ułaskawiał, jakkolwiek będzie skłonny do racjonalnych decyzji i współpracy z rządem. Ponadto podkreślił, że nie jest zwolennikiem przyśpieszonych wyborów.

Na koniec debatę podsumował sam Rafał Trzaskowski. Podkreślił wagę niedzielnego głosowania, w której walczyć będziemy o lepszą politykę. Powiedział, że o ile Donalda Tuska już nie ma w polskiej polityce, to wciąż jest w niej Jarosław Kaczyński. Dodał, że większość Polaków w pierwszej turze zagłosowała za zmianą, więc jeśli wszyscy ci ludzie pójdą ponownie do wyborów, to zwycięży!

21:52 "Fakt" pyta o ewentualne podniesienie wieku emerytalnego. Trzaskowski zapowiada, że nie ma o tym mowy. Zadające pytania dziennikarka się źle poczuła, ale Rafał Trzaskowski szybko ruszył jej na pomoc z butelką wody. Kandydat KO mówi również o gwarancji miejsc pracy. Jednoznacznie jaka to będzie władza, jako prezydent zawetuje pomysł podwyższenia wieku emerytalnego.

Gdzie najpierw się uda? Trzaskowski chciałby zaprosić najpierw do Warszawy Angelę Merkel i Emmanuela Macrona, aby odtworzyć "trójkąt Weimarski". Pierwsza zagraniczna podróż to byłaby natomiast Bruksela, gdzie walczyłby o jak największe dla naszego kraju pieniądze.

21:47 TVP 3 Poznań pyta o reparacje wojenne, które ewentualnie zależałoby wypłacić organizacjom żydowskim. Trzaskowski mówi, że nie podpisałby takowej ustawy, jakkolwiek wplatanie tego tematu (bardzo skomplikowanego i wielowątkowego) w kampanię prezydencką jest niepoważne. Dodał przy tym, że akurat to zagadnienie byłoby kwestią dla rządu. Zaapelował przy tym o ustawę reprywatyzacyjną do rządu, którą obiecuje od lat.

Czy jako prezydent podjąłby działania względem wolności w sieci (w nawiązaniu do ACTA i ACTA2)? Trzaskowski mówi, że śmieszą go głosy o wolności w sieci wygłaszane przez przedstawicieli PiS, gdyż jako minister cyfryzacji zawsze przeciwko temu walczył. Wolność w internecie jest podstawą dla Trzaskowskiego.

21:42 Pytania zadajemy my! Co myśli o roli pierwszej damy i czy powinna ona otrzymywać pensję? Trzaskowski przyznaje, że to żona jest tzw. "twardym gliną" w domu. Podkreślił przy tym, że jest z niej niesamowicie dumny. Pierwsza dama powinna świecić przykładem, a to gwarantuje jego małżonka. Ma ona walczyć o prawa kobiet. Mówiąc o zarobkach mówi, że powinna ona mieć zapłacone ubezpieczenie i owe 5 lat powinno być wliczone do jej emerytury.

Czy mali i średni przedsiębiorcy powinni mieć dowolność w składkach ZUSowskich? Trzaskowski nie wyklucza takiego rozwiązania, jakkolwiek podkreślił, że wymagałoby to jeszcze konkretnych rozmów z przedsiębiorcami i związkami zawodowymi.

21:37 TVN pyta o gest względem drugiej strony, np. ulicę Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Trzaskowski powiedział, że zrobi to jak tylko skończą się wybory, gdyż teraz nie byłoby to wiarygodne i wywołałoby raczej kłótnie. Przy tej okazji pochwalił niektóre inicjatywy PiS, jak np. 500 plus. Podkreślił, że w PE współpracował z posłami PiS i nie miał z tym żadnego problemu.

Czy Trzaskowski będzie prowadził własną politykę zagraniczną? Podkreślił, że nie będzie "spierał się o krzesło" i zrobi wszystko, by dbać o prestiż Polski i jej dobry wizerunek. Raz jeszcze zapowiedział, że w tej kwestii chętnie współpracować będzie z rządem, o ile ten wykaże taką wolę.

21:34 "Gazeta Wyborcza" pyta o różnice w płacach kobiet i mężczyzn. Trzaskowski przypomniał, że w warszawskim ratuszu dążył do tego, aby je wyrównać. Będzie dążył do zmian w prawie, aby zarobki zostały wyrównane.

Drugie pytanie dotyczy samorządów. Co zrobiłby jako prezydent, aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe? Trzaskowski odpowiedział krótko: Wszystko! Dodał, że PiS niszczy samorządy, które są najbliżej obywateli i wiedzą najlepiej, jak wydawać pieniądze. To chęć walki o samorządy miała być jedną z głównych jego motywacji do startu. Obrona samorządów jest dla Trzaskowskiego fundamentem, gdyż bez nich nie będzie wolnej Polski.

21:29 Wirtualna Polska pyta o pomysł Małgorzaty Trzaskowskiej o dodatku emerytalnym dla kobiet. Jej mąż popiera ten pomysł i zwraca uwagę, że może on również poprawić dzietność w naszym kraju. Program 500 plus, który jest według niego słuszny, nie rozwiązał jednak problemu demograficznego. Po poznaniu danych o finansach państwa będzie dalej pracował nad tym zagadnieniem.

Drugie pytanie dotyczy prawa łaski. Trzaskowski mówi o ułaskawieniu pedofila, które jest dla niego skandaliczne i on nigdy by na to nie pozwolił. Prawo łaski jest słuszne, ale istnieje wiele przestępstw, które w jego opinii nijak na to nie zasługują, niezależnie od okoliczności. Proces ułaskawień musi być przejrzysty.

21:27 "Gazeta Polska" pyta o dofinansowanie fundacji, którą prowadzi była członkini SB. "Ja nie jestem inkwizytorem" odpowiedział. Procedury przyznawania dotacji w Warszawie są jawne i, jak zapowiedział, nie będzie zaglądał ludziom w życiorysy.

Drugie pytanie dotyczy sporu Niemiec z USA ws. Nord Stream 2. Kogo wsparłby w tym sporze Rafał Trzaskowski? Kandydat przypomniał, że on i jego formacja zawsze była przeciwna tej inwestycji i głosy z USA są w tej sprawie słuszne.

22:21 "Najwyższy czas" pyta o wolność słowa, w kontekście studentki, której postawiono zarzuty za obelżywe słowa przeciwko Andrzejowi Dudzie. Trzaskowski podkreśla, że z nienawiścią trzeba walczyć, ale zapis 212 kk jest dla niego niewłaściwy.

Czy przeprowadzi audyt w TVP? W tej kwestii zapowiedział sojusz z Konfederacją, gdyż Telewizja Publiczna służy wyłącznie manipulacjom i kłamstwom. Przypomniał, że chce zlikwidować TVP Info. Audyt ma wykazać, że pieniądze, jakie pobierają redaktorzy TVP są skandalicznie wysokie. W jego opinii to TVP jest odpowiedzialna za podgrzewanie nastrojów i konflikty pomiędzy różnymi grupami społecznymi.

21:17 "Polityka" również nawiązuje do praworządności i reform w sądownictwie. Trzaskowski mówi, że nie lubi "ślepych rewolucjonistów", gdyż fundują oni zwykle chaos. Chce spotkać się z konstytucjonalistami, którzy pomogą wypracować lepsze rozwiązania, gwarantujące niezależność od jakiejkolwiek partii politycznej.

Czy jeśli Sąd Najwyższy będzie musiał rozstrzygnąć drugą turę wyborów, to obawia się tego? Trzaskowski otwarcie mówi, że ma lekkie obawy co do fałszowania wyborów, ale stanowczo oznajmił, że władza, która by tego spróbowała nie miałaby szansy na dalszą egzystencję. Z tego powodu nawołuje do jak największej mobilizacji, aby różnica pomiędzy nimi była wystarczająca.

21:11 PAP pyta o współpracę z rządem w kwestii polityki zagranicznej. Trzaskowski właśnie w tej kwestii zapowiada największą chęć do współpracy. Zadeklarował ją, gdzie jej celem jest zbudowanie mocniejszej pozycji Polski w UE. "Jestem ostatnią osobą, która w tej kwestii będzie się chciała wadzić z rządem", oznajmił.

Czy będzie chciał próbować zmienić ustawy sądownicze? Kandydat KO wytyka prezydentowi i PiS hipokryzję w tej kwestii, gdyż sądy działają coraz wolniej i panuje w sądach coraz większy chaos, co wskazuje, że celem reform było upolitycznienie sądów. Zapowiedział, że zrobi absolutnie wszystko, żeby sądownictwo w Polsce było niezależne. Mówi też o przywróceniu równowagi i powagi w Trybunale Konstytucyjnym.

21:07 Radio ZET pyta, czy podpisałby ustawę o wsparciu polskiej onkologii. Trzaskowski zapowiedział, że raczej tak, jakkolwiek uczyniłby to po przeprowadzeniu konsultacji.

Czy wycofałby z TK ustawy np. ujawniające majątki partnerów ministrów? Trzaskowski mówi, że nie ma nic przeciwko majątkowi ministrów, ale nie w momencie, w którym ukrywają go właśnie np. przepisując go na swoje żony. "Przestańcie się wstydzić i pochwalcie się, jakie są wasza majątki", zaapelował.

21:01 "Rzeczpospolita" pyta o to, jak Trzaskowski wyobraża sobie kontakty Polski z USA i Niemcami. Podkreślił, że musimy odbudować pozycję Polski w UE. Wtedy dużo łatwiej będzie mieć wpływ na relacje państw europejskich z USA, które będzie traktować nas poważniej. Dodał również, że silne NATO również jest dla niego ważne. Podkreślił również, że w stosunkach z Rosją musimy być twardzi i nieustępliwi.

Czy system emerytalny się załamie? Trzaskowski zapowiedział, że nie będzie jego zgody na podwyższenie wieku emerytalnego! Gwarantem, że system się nie zawali jest więc niezależny prezydent, który będzie patrzył władzy na ręce. Rząd będzie musiał poważnie traktować Trzaskowskiego jako prezydenta, gdyż w jego opinii Andrzeja Dudy tak nie traktuje. Dodał przy tym, że przed złożeniem jakiegokolwiek podpisu planuje przeprowadzać konsultacje.

20:57 TOK FM pyta, jak powinna wyglądać zielona Polska? Trzaskowski wymienia tu swoje działania w Warszawie, które podjął w walce z kryzysem klimatycznym. Uderzył przy tym w rywala, aby dokształcił się w tej kwestii. Ponownie mówił o odnawialnych źródłach energii i skrytykował pomysł budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Trzy największe bolączki polskiej edukacji i proponowane przez niego zmiany? Jak ocenił, nic go tak nie zdenerwowało jak zmiany PiS w edukacji, które ją niszczy. Likwidacja gimnazjów bardzo go zdenerwowała. Zaapelował przy tym o zwężenie podstaw programowych. Nawiązał również do samorządów, na które zrzucono całą odpowiedzialność. Jasno należy również wyjaśnić subwencje rządowe ws. polskiej edukacji.

20:53 Oko.press pyta, jak zbudować Polskę w wizji Trzaskowskiego przy jego zapowiedziach cięć w budżecie? Trzaskowski mówi, że chciałby naprawdę poznać polski budżet i będzie starał się rozmawiać z polskim rządem (np. kwocie wolnej od podatku, którą obiecywał Duda). Pełen obraz sytuacji gospodarczej w kraju jest dla niego priorytetem i będzie od początku starał się ją poznać. Jak uważa, rządzący ukrywają prawdę i zapowiedział, że nie zgodzi się na żadne podwyżki podatków, jakie mu się zaproponuje. "Będę patrzył władzy na ręcę i pobudzał ją do działania".

Drugie pytanie dotyczy par jednopłciowych wychowujących dziecko. Trzaskowski mówi, że walczy z nienawiścią i wykluczeniem. Przyznał, że jest przeciwny adopcji przez takie związki dzieci i nawiązał przy tym do zaproponowanej przez Dudę zmiany w konstytucji. Dodał przy tym, że od dawna mówił o związkach partnerskich, których będzie bronił.

20:47 "Polska the Times" pyta, czy Trzaskowski da radę zaspokoić oczekiwania tak wielu różnych wyborców i elektoratów. Prezydent Warszawy mówi, że wyciągnie ręce do wszystkich i będzie starał się być prezydentem wszystkich Polaków. Chce patrzyć w przyszłość i starać się nie angażować w spory, a raczej starać się namówić do rozmowy. Jak wyobraża sobie relację z PO po wyborach? Bez zastanowienia odpowiedział, że "po partnersku" i zaatakował Andrzeja Dudę, który "boi się własnej partii i prezesa". Wszystkie decyzje podejmować będzie samodzielnie a jego kancelaria będzie otwarta na różne poglądy. Podkreślił przy tym, że wszyscy jego kandydaci będą zmuszeni złożyć partyjne legitymacje.

20:44 "Newsweek" w pierwszym pytaniu porusza kwestię psychologii dziecięcej. Trzaskowski przypomina, że chce zwiększyć nakłady na służbę zdrowia do sześciu procent PKB rocznie, co pomoże namawiać do podejmowania tej specjalizacji więcej studentów. W drugim zapytano go o to, czy chciałby cokolwiek kontynuować z działań Andrzeja Dudy. Według Trzaskowskiego trudno jest znaleźć takie działanie, gdyż prezydent jest totalnie niewiarygodny. Jedyne, co mu się chwali, to bycie w każdym powiecie w Polsce, tak więc Trzaskowski też planuje być aktywny.

20:41 Polsat News pyta o odejście od węgla do 2050 roku i miejsce pracy dla górników. Rafał Trzaskowski przypomina, że mamy jeszcze czas, ale postawić musimy na odnawialne źródła energii, co zostało zaniedbane przez ostatnie 5 lat. Walka z kryzysem klimatycznym jest priorytetem, czemu musi służyć zmiana infrastruktury. W tej kwestii zapowiedział, że jest w pełni chętny na współpracę z rządem. W drugim pytaniu został zapytany, który system najbardziej mu pasuje. Odpowiedział, że prezydencki, gdzie musi być on silny, niezależny i uzależniony od jednej partii. Prezydent musi stać na straży konstytucji i współpracować z rządem tam gdzie należy, i stawiać weto tam, gdzie jest taka potrzeba. Szefem prezydenta powinni być w jego opinii obywatele.

20:34 Zaczyna Telewizja Republika. Przedstawiciel stacji pyta Rafała Trzaskowskiego o Marsz Niepodległości. Zadeklarował, że będzie chętnie uczestniczył w takowym, o ile będzie to bezpieczne. W jego opinii w wydarzeniu tym uczestniczą zarówno patrioci jak i awanturnicy. W drugim pytaniu pyta o konwencję stambulską. Czy będzie chciał ją wypowiedzieć? Na to pytanie nie odpowiedział jednoznacznie.

20:29 Arena Prezydencka odbywa się w budynku jednej z uczelni wyższych w Lesznie. Ostatecznie pytania zadawać będzie 20 redakcji, więc kandydata KO czeka 40 pytań

20:23 Rafał Trzaskowski jest już na miejscu:

20:08 Start Areny prezydenckiej coraz bliżej. Jak wygląda sytuacja na miejscu?

19:53 Pozostałe redakcje i reprezentujący je dziennikarze, którzy wezmą udział w debacie Rafała Trzaskowskiego:

19:31 "Super Express" reprezentować będzie Ewa Ruszkiewicz. Będzie ona zadawać pytania jako szesnasta. Każdej redakcji przysługują dwa pytania!

19:00 Arena prezydencka rusza o godzinie 20:30. Pytania będą zadawali dziennikarze najważniejszych mediów w Polsce, w tym Super Expressu. - Zaprosimy dziennikarzy od lewa do prawa i będę tam odpowiadał na pytania. Niestety, pan prezydent bardzo rzadko odpowiada na pytania, w Końskich zamiast debaty szykuje się jego wiec, więc od razu mówię, że ja w takim wiecu nie będę brał udziału - zapowiadał Trzaskowski. Jeśli chcesz zadać pytanie Trzaskowskiemu, to już ostatnia chwile, aby wysłać je na adres mailowy: [email protected], ponieważ wybrane z nich zostaną zadane Trzaskowskiemu. 

Nasi Partnerzy polecają