Demonstracje w obronie Igora Tulei pod Sądem Najwyższym. Są zatrzymani

2021-04-21 12:35 dnr
Sąd Najwyższy w Warszawie
Autor: Wikipedia, CC, Fot. Mariochom, 2016 Sąd Najwyższy w Warszawie

Dziś w o godzinie 12.00 Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpozna wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tulei. Śledczy chcą postawić mu zarzuty ujawnienia informacji z postępowania toczonego w 2017. O godzinie 7 rano przed gmachem Sądu Najwyższego rozpoczęła się pikieta solidarnościowa Obywateli RP "W obronie sędziego Tulei". Przeciw demonstrantom stawiającym bierny opór i blokującym wjazd do budynku musiała interweniować policja. W demonstracji uczestniczy co najmniej kilkadziesiąt osób - w tym politycy Koalicji Obywatelskiej. 4 osoby zostały zatrzymane.

Wniosek w sprawie siłowego doprowadzenia sędzi Tulei do prokuratury został skierowany do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w połowie marca. Powodem miało być trzykrotne nie stawienie się sędziego na przesłuchaniu mimo, jak twierdzi prokuratura, prawnego obowiązku spoczywającego na sędzi. Prokuratura zamierza postawić zarzuty z bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego. W listopadzie ub.r. na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu. W marcu śledczy przypominali, że do zatrzymania i przymusowego doprowadzenia sędziego na przesłuchanie, muszą uzyskać zgodę Sądu Najwyższego. 

Tuleya: Gdybym dobrowolnie wziął udział w przesłuchaniu prokuratorskim, legitymizowałbym takie bezprawie 

Sędzia Tuleya pojawił się dziś przed gmachem Sądu Najwyższego. - Gdybym dobrowolnie wziął udział w przesłuchaniu prokuratorskim, tym samym legitymizowałbym takie bezprawie - mówił do demonstrujących zebranych przed budynkiem.  Sędzia zapowiedział także, że nie zamierza stawić się dobrowolnie przed Izbą Dyscyplinarną. - Jest to organ niekonstytucyjny, w ogóle nie powinien decydować o moim immunitecie - mówił Tuleya. 

O co chodzi w sprawie Igora Tulei? 

Oskarżenia prokuratury dotyczą sprawy z grudnia 2017 r., kiedy to sędzia Igor Tuleja zezwolił mediom na rejestrację posiedzenia sądu, na którym wygłosił nieprzychylne dla obozu Prawa i Sprawiedliwości oświadczenie. Dotyczyło ono nieprawidłowości przy słynnym już głosowaniu posłów PiS w czasie posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej w grudniu 2016 r.

W listopadzie 2020 r. Izba Dyscyplinarna na wniosek Prokuratury Krajowej uchyliła Igorowi Tulei immunitet. Ponadto zadecydowano o zawieszeniu go w obowiązkach sędziego. W marcu sąd apelacyjny stwierdził, że sędzia nie został skutecznie zawieszony i może wrócić do orzekania. Jednak sędzia Tuleja nie został dopuszczony do pracy przez prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. O prezesie Piotrze Schabie mówi się, że jest jednym z najbardziej "zaufanych ludzi" Zbigniewa Ziobry.

Super Raport 20.01 (Goście: Sebastian Kaleta – wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska oraz Igor Tuleya – sędzia)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze