Dłuższe Boże Narodzenie to dobry pomysł, twierdzą ekonomiści

2021-10-18 5:15
Lublin: Pasterka nie tylko o północy. Dodatkowe msze w Wigilię i Boże Narodzenie 2020
Autor: Pixabay/jameslee

Nowe święto państwowe powinno być dniem wolnym od pracy? Gdyby rząd ogłosił Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które przypada na 27 grudnia, dniem wolnym od pracy, świat by się nie zawalił. Na jeden dzień w firmach spadną obroty, ale zostaną odrobione później, a dzięki dłuższym świętom Polacy więcej wydadzą na konsumpcję – wyjaśniają ekonomiści, z którymi rozmawiał „Super Express”.

Choć od tego roku 27 grudnia będzie świętem państwowym, nie będzie to jednak dzień wolny od pracy i to mimo że w sondażu wykonanym na zlecenie „Super Expressu” Polacy opowiedzieli się za wydłużeniem okresu Bożego Narodzenia.[WIĘCEJ:>>>Polacy postawili sprawę jasno: przedłużcie Boże Narodzenie!]. Czy rząd słusznie obawiał się, że kolejny wolny dzień zaszkodzi gospodarce? – Nie. Oczywiście każdy jeden dzień roboczy mniej to o 5 proc. mniej produkcji w skali miesiąca, ale kiedy firmy widzą, że jest dzień wolny, to tak planują swoją aktywność, aby wykonać ją w innym terminie – przekonuje Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Dzień zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego: "Wolne nie musi oznaczać strat"

O tym, że dzień wolny nie zaszkodzi gospodarce, dowodzi też Marek Zuber (49 l.). – Taki dzień nie musi oznaczać strat, bo wiele służb i tak będzie funkcjonować (np. wojsko i lekarze), a po drugie mamy mało firm przemysłowych, w których dzień postoju przełoży się na gorszy wynik – tłumaczy ekspert. Z kolei prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka (77 l.) ze Szkoły Głównej Handlowej i prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego dostrzega zalety dłuższego świętowania. – Pracownicy oszczędzą na dojeździe do pracy, a pracodawcy zaoszczędzą np. energię elektryczną – tłumaczy.

>>>Dodatkowy dzień wolny po świętach? Polacy już planują, jak go wykorzystać

A może zamiast 27 grudnia zrobić wolne innego dnia? – Najlepiej np. w Wigilię Bożego Narodzenia albo w Wielki Piątek, gdy wielu Polaków bierze urlop, a pozostali i tak pracują tego dnia krócej – proponuje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

>>>Ale wpadka! Prezydent złożył ludziom życzenia na... Boże Narodzenie

Sonda
Czy w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (27.12) powinny być otwarte sklepy?
Skandynawska dekoracja świąteczna na Boże Narodzenie. Kompozycja ze świecami. DIY
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE