Dodatek socjalny dla najbiedniejszych seniorów

2018-03-23 4:03 Kamil Szewczyk
waloryzacja rent i emerytur
Autor: Shutterstock waloryzacja rent i emerytur

Od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych - tyle według szefowej Związku Emerytów i Rencistów Elżbiety Ostrowskiej powinien wynosić dodatek socjalny dla najbiedniejszych seniorów.

- Emeryci, szczególnie ci z najniższym świadczeniem, są w ciężkiej sytuacji i trzeba im pomóc - mówi nam Ostrowska. Polscy seniorzy należą do najbiedniejszych w Europie. W Polsce średnia emerytura wynosi 2000 zł, a minimalna zaledwie 1000 zł. I mimo że od marca emerytury wzrastają prawie o 3 proc., to i tak nie zmieni to ich kiepskiej sytuacji. Dlatego w imieniu seniorów występuje szefowa Związku Emerytów i Rencistów, która zwraca się z apelem do rządu, aby pochylił się nad najbiedniejszymi. - To oni są w najcięższej sytuacji. Oprócz waloryzacji najbiedniejsi powinni otrzymywać od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych dodatku socjalnego - mówi nam Ostrowska. I apeluje do minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej (63 l.) o zajęcie się tą sprawą. - Oczekujemy, że pani minister Rafalska pochyli się nad najbiedniejszymi seniorami i dodatek socjalny będzie wprowadzony - dodaje szefowa ZEiR.

Tym bardziej że wciąż nie wiadomo, czy polscy seniorzy mogą liczyć na dodatek 500 plus. W listopadzie 2017 r. minister Rafalska mówiła nam, że decyzja będzie najpewniej na wiosnę, czyli po pół roku obowiązywania przywróconego wieku emerytalnego. - Musimy policzyć dokładnie rzeczywisty koszt wypłat świadczeń dla tych, którzy przejdą na emeryturę, i wtedy będziemy rozważali pomysł z 500 plus dla seniorów - mówiła minister Rafalska. Pół roku właśnie minęło.

Sprawdź: Waloryzacja 2018. Rafalska ujawnia wysokość wskaźnika waloryzacji rent i emerytur [TABELA]

Najnowsze