Dr Czarzasty: Bez podatków nie ma państwa

2020-02-16 10:46 ts
Dr Jan Czarzasty. Wywiad Tomasza Walczaka.
Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS Dr Jan Czarzasty. Wywiad Tomasza Walczaka.

Czy niskie podatki idą w parze z dobrze urządzonym państwem? Czy niepewność ekonomiczna oznacz bunt społeczny? Na te i inne pytania odpowiadał w programie „Twarzą w twarz” dr Jan Czarzasty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gość Tomasza Walczaka opowiadał o badaniach, które sprawdzały, co młodzi Polacy myślą o ekonomii, jak wyobrażają sobie rolę państwa i czy prekaryzacja, której są ofiarami sprawia, że gotowi są do protestu i walki o swój interes ekonomiczny.

Młodzi Polacy wierzą w wolny rynek. Chcieliby niskich podatków, niemieszania się państwa w sprawy gospodarcze, nie wierzą w państwowe emerytury. A jednocześnie chcą, by służba zdrowia była publiczna, państwo chroniło przedsiębiorców przed obcym kapitałem a także dokładało się do zakładania firm. Jednocześnie są więc zwolennikami ekonomicznego liberalizmu i etatyzmu. W rozmowie z Tomaszem Walczakiem dr Jan Czarzasty tłumaczy te sprzeczności i wyjaśnia, czemu sytuacja, w której y narażeni są na niestabilną sytuację ekonomiczną młodzi Polac nie buntują się, ale akceptują reguły gry.

Najnowsze
KOMENTARZE