Dr Czarzasty: Bez podatków nie ma państwa

2020-02-16 10:46
Dr Jan Czarzasty. Wywiad Tomasza Walczaka.
Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS Dr Jan Czarzasty. Wywiad Tomasza Walczaka.

Czy niskie podatki idą w parze z dobrze urządzonym państwem? Czy niepewność ekonomiczna oznacz bunt społeczny? Na te i inne pytania odpowiadał w programie „Twarzą w twarz” dr Jan Czarzasty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gość Tomasza Walczaka opowiadał o badaniach, które sprawdzały, co młodzi Polacy myślą o ekonomii, jak wyobrażają sobie rolę państwa i czy prekaryzacja, której są ofiarami sprawia, że gotowi są do protestu i walki o swój interes ekonomiczny.

Młodzi Polacy wierzą w wolny rynek. Chcieliby niskich podatków, niemieszania się państwa w sprawy gospodarcze, nie wierzą w państwowe emerytury. A jednocześnie chcą, by służba zdrowia była publiczna, państwo chroniło przedsiębiorców przed obcym kapitałem a także dokładało się do zakładania firm. Jednocześnie są więc zwolennikami ekonomicznego liberalizmu i etatyzmu. W rozmowie z Tomaszem Walczakiem dr Jan Czarzasty tłumaczy te sprzeczności i wyjaśnia, czemu sytuacja, w której y narażeni są na niestabilną sytuację ekonomiczną młodzi Polac nie buntują się, ale akceptują reguły gry.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE