DRAKOŃSKIE KARY za brak maseczek. Polacy nie mają wątpliwości [SONDAŻ]

2020-10-25 15:46 TWO
Maseczka
Autor: Getty Images

Mimo że w Polsce jest spora grupa osób, które negują zasłanianie ust i nosa, to jednak większość Polaków popiera bezwzględne karanie za brak maseczki. Potwierdza to najnowszy sondaż Instytutu Pollster dla „Super Expressu”.- W momencie, gdy Polacy zdali sobie sprawę z drugiej fali koronawirusa, w czasie której jednym ze sposobów walki z epidemią jest zastosowanie się do restrykcji, w świadomości społecznej pojawiła się potrzeba samodyscypliny - ocenia socjolog prof. Henryk Domański (68 l.) z Polskiej Akademii Nauk.

Tymczasem w parlamencie znajduje się nowy projekt ustawy zgłoszony przez PiS, zakładający surowsze kary za nienoszenie maseczki. Będzie ponadto osobny przepis karny, który stwierdza, że brak maseczki staje się wykroczeniem. Kary będą więc bezwzględnie egzekwowane. Osoby, które nie noszą prawidłowo założonych maseczek, zapłacą mandat w wysokości 1000 zł. Mandaty wystawiać będzie mogła nie tylko policja, lecz także straż miejska i straż ochrony kolei.

Obecnie policja za brak maseczki wystawia mandaty 500 zł. Może też skierować sprawę do sanepidu, który za niestosowanie się do przepisów może nakładać kary administracyjne od 5 tys. zł i do nawet 30 tys. zł.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 22-23 października na próbie 1082 dorosłych Polaków. TWO

sonda policja maseczki
Autor: SUPER EXPRESS sonda policja maseczki
Zamieszki pod kościołem na Krakowskim w Warszawie
KOMENTARZE