Drożyzna trafiła także na cmentarze. Ceny zniczy wyższe o 25 proc.!

2021-10-22 5:33
Wszystkich Świętych 2021: Ceny za znicze w dyskontach. Ile kosztują?
Autor: goszka Pixabay

Przed wizytą na cmentarzach z okazji Wszystkich Świętych powinniśmy przygotować się na naprawdę duże wydatki. Inflacja nie oszczędziła nawet zniczy i wkładów do nich. Ceny lampek szybują w górę i końca tego trendu nie widać.

Groby będą świeciły pustkami

Największa od 20 lat drożyzna dotyka kolejne produkty i usługi. Dotknęła też lampki, które palimy na grobach naszych bliskich. – Przy takich cenach jak dzisiaj nie kupię tyle zniczy, ile w minionych latach. Groby będą świecić pustkami, bo nie stać mnie na tak duży wydatek, by wszędzie zapalić po kilka światełek – żali się Sabina Gil (94 l.) z Siedlec.

Grodzki straci immunitet? Prokuratura krytykuje Senat

Drożyznę potwierdzają specjaliści. – Znicze podrożały w tym roku średnio o 20–25 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wkłady do zniczy podrożały zaś nawet do 50 proc. – informuje nas Mateusz Kwietniewski, dyrektor w kieleckiej firmie Agmo, która zajmuje się produkcją zniczy.

Wina TUSKA! Emeryci na bazarze KŁÓCĄ się o drożyznę | Komentery

Drogie surowce

Skąd tak duży wzrost cen? – Parafina zdrożała w tym roku o 100 proc. Odkąd pracuję w branży, czyli od 15 lat, czegoś takiego nie widziałem. Do tego zdrożały polipropylen, z którego robi się kubki do wkładów, a także plastik do produkcji podstawek i wiatrochronów. Wzrósł też koszt oleju palmowego do wkładów zalewanych. I oczywiście wyższe są koszty wynagrodzeń, energii i gazu, z których korzystają huty szkła – tłumaczy.

Jeśli ktoś chce zaoszczędzić na zniczach i wkładach do nich, powinien kupować je z wyprzedzeniem w sklepach stacjonarnych, bo na straganach pod cmentarzami ceny są zazwyczaj najwyższe. Może się też zdarzyć, że trafimy na tańsze znicze, bo niektóre punkty mają jeszcze zapasy sprzed roku. 

Żona Sikorskiego wciągnięta w AFERĘ z mężem i Kempą! Mocne słowa

Przykładowe ceny zniczy

E.Leclerc

Znicz zalewany kula 150 g 3,49 zł

Znicz okrągły 200 g 10,99 zł

Znicz 200 g 12,99 zł

Biedronka

Wkład parafinowy 250 g 2,99 zł

Wkład parafinowy 400 g 4,99 zł

Znicz 100 g kula 4,99 zł

Znicze 160 g/200 g 5,99 zł

Znicz 600 g 34,99 zł

Bożena Przyborowska (64 l.) z Łodzi:

– Znicze podrożały i my, biedni emeryci, odczuwamy to w kieszeni. Niby na sztuce podwyżka to tylko 1 lub 2 zł, ale kiedy trzeba kupić ich więcej, to różnicę już widać. Ja co roku odwiedzam trzy cmentarze, na których mam sześć grobów. Na każdy muszę kupić po kilka zniczy, więc ten wydatek będzie sporo większy niż w poprzednich latach.

Sabina Gil (94 l.) z Siedlec:

– Widzę, że znicze bardzo podrożały. Rok temu za jeden płaciłam 12 zł, a teraz 18 zł. Mam kilka grobów, bo pochodzę z wielodzietnej rodziny. Zostałam tylko ja i muszę wszystko ogarnąć. Przy takich cenach nie kupię tyle zniczy, ile w minionych latach. Groby będą świecić pustkami, bo nie stać mnie na tak duży wydatek, by wszędzie zapalić po kilka światełek.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE