Polski Ład. Andrzej Duda znalazł lukę, o której wszyscy zapomnieli. Teraz chce ją naprawić!

2022-01-20 20:42
Prezydent Andrzej Duda
Autor: Art Service

Pierwsze tygodnie Polskiego Ładu obfitują w chaos informacyjny i atmosferę rozczarowania. Politycy rządzącego obozu przekonują, że już wkrótce Polski Ład zostanie załatany, a problemy są przejściowe. Tymczasem Andrzej Duda wystąpił z własnymi postulatami naprawy rządowego programu reform. W obowiązującej wersji Polskiego Ładu doszukał się istotnych problemów, które umknęły w dyskusji na temat spadających płac i niejasnych podatków.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Zmiany zapowiadano od wielu miesięcy. Kiedy jednak zaczęły obowiązywać 1 stycznia, najgłośniej słychać było głos rozczarowania. Niektórzy zauważyli niższe niż obiecywano pensje. Inni złapali się za głowę widząc podatkowy bałagan. Rząd obiecuje, że wszystko naprawi

W dyskusję włączyło się także środowisko Andrzeja Dudy. Już kilka dni temu prezydent pisał, że wszystkie niedopatrzenia muszą zostać naprawione. Duda miał w tej sprawie spotkać się z przedstawicielami rządu. Według ustaleń WP, prezydent zwrócił uwagę przede wszystkim na zmiany dotyczące pracujących emerytów oraz osób z niepełnosprawnościami. To nie wszystko. Prezydenta zaniepokoiła także sytuacja OPP.

Zobacz koniecznie: Tusk zapytał panią Iwonę o Polski Ład. Słowa fryzjerki napawają grozą, jest załamana!

- Prezydenta Dudę bardzo interesują kwestie organizacji pożytku publicznego i przekazywanych im środków. Ponieważ podwyższenie kwoty wolnej w Polskim Ładzie powoduje, że znaczna grupa emerytów jest zwolniona tak naprawdę z podatków, tym samym tracą oni prawo przekazywania 1 proc. tym organizacjom. Należy tę kwestię tak zreformować, żeby organizacje nie były stratne. Prezydent podniósł ten temat w dyskusji z Kancelarią Premiera odnośnie modyfikacji Polskiego Ładu - powiedziała w rozmowie z WP osoba z kancelarii prezydenta.

Sprawa nie jest błaha. W najgorszym scenariuszu organizacje pożytku publicznego mogą stracić miliony złotych, które obywatele przekazali im w 1 proc. podatku.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE