Duda ROZDAJE ważne funkcje ludziom Schetyny! Ależ tam się będzie kotłować

2019-10-18 8:35 PJ
Andrzej Duda
Autor: Andrzej Lange Andrzej Duda

I wszystko już jasne! W porannym wywiadzie prezydencki rzecznik Błażej Spychalski powiedział, kto będzie sprawował funkcję marszałka seniora i otworzy obrady Sejmu nowej kadencji. W rozmowie z radiem RMF Fm rzecznik Andrzeja Dudy podał konkretne nazwisko. I nie jest to wcale Janusz Korwin-Mikke, którego nazwisko pojawiało się w kontekście funkcji marszałka seniora.

Spychalski został zapytany o to, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji: - Pierwsze posiedzenie Sejmu będzie 12 listopada. Otóż zgodnie z konstytucją pan prezydent ma 30 dni od wyborów, na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu, ale kadencja Sejmu trwa 4 lata i pierwsze posiedzenie Sejmu tej kadencji miało miejsce 12 listopada i trwa do 11 listopada tego roku. W związku z powyższym ten termin jest dość oczywisty i naturalny - wyjaśnił prezydencki rzecznik.  Błażej Spychalski powiedział tez, kogo najprawdopodobniej Andrzej Duda wybierze na marszałka seniora w Sejmie: - Co do marszałka seniora Sejmu, to obstawiałbym, że pani poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, jest najstarszą posłanką. Pierwszy raz w historii może się zdarzyć, że to kobiety będą marszałkami seniorami - przyznał rzecznik Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski.

Dlaczego? Bo jak ujawnił obrady Senatu nowej kadencji otworzy senator Barbara Borys-Damięcka, która jest najstarszą z senatorów. Jeśli chodzi o Senat tam zawsze zgodnie ze zwyczajem politycznym obrady rozpoczyna najstarszy senator, a w Sejmie na marszałka seniora wskazuje się jednego z najstarszych posłów, wytłumaczył rzecznik Dudy, wskazując, że prezydent kieruje się tym politycznym zwyczajem. Jednym słowem obrady obu izb rozpoczną nie tylko kobiety, ale i przedstawicieli opozycji, a dokładnie z Platformy Obywatelskiej. I chociaż raczej nie będzie to w smak politykom PiS, to muszą się oni z tą myślą pogodzić. Pewne jest, że w nowym parlamencie będzie się działo!

Na 12 listopada wyznaczona została data pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Mówi Marcin Kierwiński z PO:
To najstarszy senator może być marszałkiem seniorem w Senacie. Wyjaśnia rzecznik prezydenta Błażej Spychalski:
Najnowsze