Kombinezony ochronne

i

Autor: Materiały policyjne Kombinezony ochronne

Dwa scenariusze epidemii KORONAWIRUSA: dobry i zły. Zmiany w TESTOWANIU Polaków

2020-10-30 17:15

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się po całym kraju. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21.629 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem przy 202 śmiertelnych ofiarach COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili podczas dzisiejszej konferencji prasowej prognozy dotyczące rozwoju epidemii. Zapowiedział też, że rząd chce na większą skalę wprowadzić testowanie Polaków. Sytuacja zmusza do większego zabezpieczenia medycznego.

Resort zdrowia w zeszłym tygodniu opracował prognozę, która zakłada dwa warianty rozwoju epidemii w Polsce. - Jeden to wariant wykładniczy, drugi związany jest z dalszym przyrostem zachorowań, ale opiera się na wzroście liniowym. Rzeczywista liczba zachorowań mieści się między jednym a drugim scenariuszem. Jesteśmy w momencie, kiedy w perspektywie tygodnia czy dwóch może pojawić się scenariusz stabilizacji. Dlatego tak ważne jest, abyśmy odpowiedzialnie się zachowywali – powiedział minister Niedzielski.

Jak zaznaczył, jedną z przesłanek, która pozwala liczyć na scenariusz stabilizacji, jest liczba badań testowych, zlecanych przez lekarzy POZ. Poziom zleceń z tego czwartku jest poniżej poziomu z zeszłego piątku.

Pierwszym poziomem zabezpieczenia medycznego mają być szpitale, drugim – izolatoria. - Na wczoraj mieliśmy 4 tys. miejsc w izolatoriach, w tej chwili rozbudowujemy strukturę do 10 tys. Chcemy, żeby domownicy osoby chorej nie musieli już czekać na telefon z sanepidu. Przyjmujemy, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny – stwierdził szef resortu zdrowia.

Zapowiedział, że rząd zamierza wprowadzić na większą skalę badanie testami antygenowymi. Testy antygenowe mają być taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR. –  Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe, które są wykonywane u pacjentów objawowych, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR. Do tej pory zawsze, nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało i tak wykonać test PCR potwierdzający. Zmieniamy w ten sposób definicję przypadku. Teraz już nie tylko test PCR, ale i objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirusa i nie potrzebuje potwierdzenia – tłumaczył Niedzielski.

Ministerstwo rozważa też wprowadzenie takiego systemu testowania w SOR-ach, na izbach przyjęć i w przypadku nocnej pomocy lekarskiej. - To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym – podkreślił minister.

Zmiany ogłoszone na piątkowej konferencji prasowej będą ujęte w dokumencie nowej strategii, której trzecia wersja przygotowywana będzie w przyszłym tygodniu. 

Zakażone koronowirusem rodzeństwo nie żyje