Dziedziczenie emerytury? Zobacz, co należy się spadkobiercom seniora

2021-07-10 5:55
Emeryci
Autor: Shutterstock

Po śmierci emerytki lub emeryta należy uregulować kwestie finansowe. Nie wszyscy Polacy wiedzą, że rodzina dziedziczy środki zgromadzone przez zmarłego w OFE lub pochodzące z OFE na subkoncie w ZUS. Emerytury odziedziczyć co prawda nie można, ale wdowy często po śmierci mężów rezygnują ze swojej emerytury i „przechodzą” na rentę rodzinną.

Pieniądze z OFE można wypłacić

Jeśli zmarli posiadali środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych lub środki pochodzące z OFE na subkoncie w ZUS, spadkobiercy powinni wystąpić o ich wypłacenie. – Należy sprawdzić, do jakiego OFE należał zmarły, i złożyć wraz z aktem zgonu wniosek o wypłacenie pieniędzy. Podobnie postępujemy ze środkami na subkoncie w ZUS – informuje Anna Goral, prawnik w kancelarii HR Lex. – Kiedyś nie wszyscy o tej możliwości wiedzieli, ale świadomość możliwości otrzymania spadku z OFE jest coraz większa – dodaje.

To będzie najwyższa waloryzacja emerytur w historii. Sprawdź, ile można zyskać

Pracujesz na emeryturze? Złe wieści! Przyszłe świadczenia będą niższe o kilkaset złotych

Emerytury się nie dziedziczy, ale jest renta

Emerytur oraz rent wypłacanych z ZUS odziedziczyć nie można, ale bliscy zmarłej osoby (wdowcy, wdowy lub dzieci) mają prawo do otrzymania renty rodzinnej, która wynosi 80 proc. świadczenia wypłacanego zmarłemu. Są jednak pewne warunki, które muszą spełnić spadkobiercy. Podstawowy z nich to brak dochodów z pracy czy status osoby niezdolnej do pracy. – Renta rodzinna to nie jest dziedziczenie emerytury, ale wiele kobiet z tego świadczenia korzysta po śmierci mężów, ponieważ bardziej opłaca im się zrezygnować ze swojej niewielkiej emerytury i wnioskować o wyższą rentę po małżonku – tłumaczy Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. 

Super Raport 09.07 (Goście: Krzysztof Kwiatkowski - senator, były szef NIK oraz prof. Wiesław Godzic - medioznawca)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE