Czerwcowi emeryci nie będą wreszcie stratni. Rząd przyjął projekt ważnej ustawy

Emeryci
Autor: Shutterstock

Uwaga, poważne zmiana w systemie wypłat z ZUS! Czerwcowi emeryci przestaną być krzywdzeni niższym świadczeniem. Taką nowość przynosi zatwierdzony przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy okazji obyło się bez rewolucji z płatnościami bezgotówkowymi. – Listonosz nadal będzie przynosił emeryturę do domu – zapewnia nas wiceminister rodziny Stanisław Szwed (66 l.).

Rada Ministrów zatwierdziła przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt zmian w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, które mają usprawnić działanie ZUS. Szczegóły wszystkich zmian poznamy, kiedy dokument wpłynie do Sejmu, ale wiadomo już, że korzyści odczują osoby, które chcą przejść na emeryturę latem. Do tej pory nie opłacało się robić tego w czerwcu, bo świadczenie w tym miesiącu było mniejsze nawet o 500 zł. Przyczyna? Przez 11 miesięcy fundusze emerytów są podwyższane o wskaźnik roczny i kwartalny. W czerwcu zaś tylko o wskaźnik roczny. Po wejściu w życie ustawy czerwiec nie będzie już krzywdzący, zaś świadczenia będą naliczane według zasad obowiązujących w pozostałych miesiącach.

Waloryzacja emerytur 2022. Rząd już planuje podwyżkę. Zobacz, ile możesz dostać

Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: Kwaśniewski namawiał nas do rozmów z PiS

Nowelizacja miała też pozwolić ZUS na rezygnację z części usług poczty. Renty i emerytury miały być przelewane wyłącznie na konto. – Były propozycje, żeby „ubankowić” świadczenia. Na szczęście tak się nie stanie. W dalszym ciągu, na czym mi bardzo zależało, jeśli ktoś będzie chciał dostać wypłatę na konto, dostanie ją. A jeśli będzie chciał dostać wypłatę przyniesioną przez listonosza, to ją w takiej formie otrzyma. Tu się nic nie zmienia – zapewnia nas wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze