Emerycie! Będzie wyższa trzynastka! Sprawdź, ile zyskasz

2020-07-17 5:00
Pieniądze
Autor: lukasz_gl/Pixabay.com Mieszkańcy świętokrzyskiego chętnie sięgają po dodatek solidarnościowy

Dodatkowa, trzynasta emerytura, którą ZUS wypłaci w maju 2021 r., wyniesie 1300 zł brutto – ustalił „Super Express”. To o 100 zł więcej niż w tym roku. Po odliczeniu podatku i składki na ubezpieczenie, na konta seniorów powinno wpłynąć ok. 1070 zł.

Tegoroczna „trzynastka”, wypłacona w maju, wyniosła 981 zł na rękę (1200 zł brutto). Ale dodatkowa wypłata została już na stałe wprowadzona do systemu emerytalnego. Świadczenie to będzie co roku nieco wyższe, ponieważ 13. emerytura wynosi tyle, ile minimalna gwarantowana przez ZUS emerytura, a ta jest cyklicznie waloryzowana.
W marcu tego roku najniższa emerytura wzrosła z 1100 do 1200 zł brutto. Tyle samo wyniosła „trzynastka”. A ile wyniesie minimalne świadczenie w 2021 r.?

ZOBACZ TAKŻE: Wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa za pracę! Sprawdź, ile zyskasz!

– Najniższa emerytura w przyszłym roku wzrośnie, ponieważ rośnie inflacja. Myślę, że rząd będzie chciał podwyższyć minimalne świadczenie do 1300 zł brutto – zakłada Antoni Kolek (32 l.), prezes Instytutu Emerytalnego.
Wygląda na to, że taka właśnie będzie przyszłoroczna „trzynastka”. Powiedział to „Super Expressowi” Stanisław Szwed (65 l.), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.– Mam ogromną nadzieję, że podniesiemy o 100 zł minimalną emeryturę od przyszłego roku. Wynosiłaby ona wtedy 1300 zł. Tyle samo oczywiście wynosiłaby trzynasta emerytura – mówi wiceminister.
Przy kwocie 1300 zł brutto minimalne świadczenie na rękę wyniesie 1100 zł. Trzynasta emerytura netto będzie jednak nieco niższa, ponieważ dodatkowe świadczenie jest obarczone wyższym podatkiem. Według naszych obliczeń w portfelach 10 mln polskich seniorów znajdzie się ok. 1070 zł „trzynastki”.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 16 VII (goście: Cimoszewicz, Kobosko, Liedel)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE