Emerycie uważaj! Oszuści wykorzystują wypłatę czternastki

2021-10-22 7:10
Emeryci
Autor: Shutterstock

Uwaga, seniorzy! Już za kilka dni ZUS rozpocznie wypłatę jednorazowego dodatku dla emerytów i rencistów, czyli czternastki. Jest to powód do radości, ale seniorzy powinni być jednocześnie czujni, bo zdarzają się próby oszustwa „na czternastkę”.

Czternasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które rząd przyznał seniorom, aby poprawić ich los. Czternastkę otrzyma w listopadzie większość emerytów, bo trafi ona do każdego, kto ma świadczenie w wysokości do 3300 zł na rękę. Seniorzy z emeryturą nieprzekraczającą 2250 zł otrzymają cały dodatek (1022,88 zł). Bardziej zamożni seniorzy otrzymają zmniejszoną czternastkę.

Rewolucja w emeryturach. ZUS wypłaci świadczenie dopiero po 5 latach pracy?!

Express Biedrzyckiej - Tomasz Trela: Dla Kaczyńskiego Ziobro jest ważniejszy niż Polacy

Ważne jest to, że aby dostać dodatek, nie trzeba się nigdzie zgłaszać ani wypełniać żadnych wniosków! Dodatkowe pieniądze będą wypłacane razem z comiesięcznymi świadczeniami. Nie wszyscy o tym wiedzą i próbują to wykorzystać oszuści. – Dotarła do nas informacja od jednej z klientek, że ktoś do niej zatelefonował i, podając się za pracownika ZUS, oferował pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę – informuje Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ta osoba próbowała nakłonić emerytkę do podania swoich danych osobowych – dodaje.

14. emerytura już w październiku! Sprawdź, kiedy dostaniesz świadczenie

Po wyłudzeniu danych osobowych (nazwiska, adresu i numeru PESEL) oszuści mogą na przykład zaciągnąć kredyty. Trzeba być więc ostrożnym i nie ufać osobom, które do nas dzwonią.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy rozmawia z pracownikiem ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z centralą zakładu (nr tel. 22 560 16 00).

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE