Emerycie! Rząd da ci 1300 zł. Sprawdź, kiedy dostaniesz pieniądze

2020-05-16 6:01 CHA, KS, ABR, TEM
Emerytury 2020
Autor: SHUTTERSTOCK Emerytury 2020

Wspaniałe wieści dla seniorów! Przyszłoroczne trzynaste emerytury nie są zagrożone, a czternastki najprawdopodobniej rząd wypłaci jesienią – tak deklaruje na łamach „Super Expressu” Stanisław Szwed (65 l.), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wyjaśniamy, komu i w jakiej wysokości będzie się należał dodatek.

- Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 roku. Z kolei trzynaste emerytury są zapisane w ustawie, zostały wypłacone i nie ma zagrożenia, że nie będą wypłacane – mówi nam wiceminister Szwed. O wypłaty czternastych emerytur ma walczyć także sam prezydent Andrzej Duda (48 l.). - Będę mobilizował do tego rząd, aby czternasta emerytura była i do tego mogę się zobowiązać – zapowiedział podczas ostatniej sesji pytań i odpowiedzi z internautami.

ZOBACZ TEŻ: EMERYCIE! Taka będzie waloryzacja i emerytura minimalna w 2021 roku! SPRAWDŹ

Najważniejsze pozostaje pytanie: ile będą wynosiły dodatki? Zdaniem Szweda minimalna emerytura w przyszłym roku wyniesie 1300 zł, a to od jej wysokości zależy wielkość 13. i 14. emerytur. To by oznaczało, że taka właśnie będzie trzynastka brutto, co na rękę da ok. 1,1 tys. zł. Dostaną ją wszyscy emeryci, bez względu na dochody. Z kolei czternastki w pełnej wysokości – wedle projektu – będą wypłacane tym, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł. Potem będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę”. Dobra wiadomość jest taka, że 14. emerytura ma nie podlegać opodatkowaniu.

Leokadia Szydłowska (86 l.), emerytowana włókniarka z Białegostoku:

- Bardzo się cieszę, że w przyszłym roku też będzie trzynastka i czternastka. W moim przypadku przyda się każdy dodatkowy grosz. Jestem osobą samotną, pochowałam męża i córkę. Całe życie ciężko pracowałam w zakładach włókienniczych, a teraz muszę się utrzymać za 1700 zł. Po opłaceniu czynszu i rachunków, po prostu brakuje mi na lekarstwa. To chyba pierwszy rząd, który choć trochę myśli o seniorach.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 15 V (goście: Dworczyk, Dziambor)
Najnowsze
KOMENTARZE