Uwaga emerycie! Znamy termin wypłaty 13. emerytury. Sprawdź, kiedy dostaniesz trzynastkę i jakiej będzie wysokości

2022-01-21 8:19
Emeryci
Autor: Shutterstock

Drożyzna doskwiera każdemu, a zwłaszcza seniorom. W kwietniu wszyscy renciści i emeryci dostaną potrzebny zastrzyk gotówki – 13. emeryturę. Większość klientów ZUS otrzyma wraz z comiesięcznym świadczeniem 1228,5 zł na rękę!

Wyższe emerytury od stycznia

Znaczna część polskich emerytów w styczniu zauważyła nieco wyższe świadczenia, ponieważ skorzystali na zmianach podatkowych wynikających z Polskiego Ładu. Dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku emerytury wzrosły od kilku do 187 zł. Dotyczyło to głównie seniorów z emeryturą w wysokości do 2387 zł, bo nie płacą w tym roku wcale podatku dochodowego.

Emeryci WŚCIEKLI na drożyznę. 15. EMERYTURA? Niech sobie DU** wsadzą!!

Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Niedzielski nie najgorzej poradził sobie z pandemią

Trzynastka w kwietniu

Emeryci niecierpliwie czekają teraz na marcową waloryzację świadczeń. Można spodziewać się, że rząd podwyższy w tym roku minimalną emeryturę z 1250 do 1350 zł brutto. Ta podwyżka ma duże znaczenie dla wszystkich rencistów i emerytów, bo w kwietniu wypłacona zostanie 13. emerytura, a jej wysokość to równowartość właśnie minimalnego świadczenia. Tegoroczna trzynastka wyniesie 1228,5 zł na rękę (emerytura brutto minus 9 proc. składki zdrowotnej). Ale nie wszyscy seniorzy dostaną tyle samo.

Tusk o podnoszeniu wieku emerytalnego. Nie pozostawił złudzeń

Osoby, których świadczenie jest wyższe niż 2387 zł na rękę, otrzymają niższą trzynastkę, ponieważ zostanie ona dodatkowo obniżona o 17 proc. podatku dochodowego. W efekcie trzynastka bardziej zamożnych seniorów wyniesie 999 zł. 13. emerytura zostanie wypłacona z comiesięcznym świadczeniem.

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE