Emerycie, tyle powinni ci oddać podatku! ZUS zwraca seniorom nadpłaty

2019-03-18 10:29 LB
Emerycie! Sprawdź, jaki należy Ci się zwrot podatku
Autor: se.pl

Tysiącom emerytów Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrobił w tym roku miłą niespodziankę. Wraz z marcową wypłatą dostaną zwrot nadpłaconego podatku. Niektórzy seniorzy wzbogacą się w ten sposób aż o kilkaset złotych. Sprawdź komu przysługuje taki bonus i na ile możesz liczyć!

Najubożsi seniorzy mają wiele powodów do radości tej wiosny! W tym roku mogą liczyć na wyższe waloryzacje, niebawem, bo już w maju zostaną wypłacone tak zwane trzynaste emerytury, a w tym miesiącu do tego dochodzi jeszcze zwrot podatku. Osobom, których roczny dochód nie przekroczył 13 tys. zł, ZUS zwróci w tym miesiącu nadpłacony podatek od emerytury lub renty. Choć to jednorazowy prezent, mogą to być naprawdę spore kwoty. I co ważne - im niższe świadczenie, tym zwrot będzie wyższy. Przykładowo seniorowi, który dostaje 1000 zł emerytury, zakład odda 177 zł. A skąd wzięła się nadpłata?

Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Seniorzy zawdzięczają go wyższej kwocie wolnej od podatku. W ostatnim czasie została ona podniesiona aż dwa razy – najpierw w 2017 roku z 3091 zł do 6600 zł rocznie, a w 2018 roku - do 8000 zł rocznie. Pomimo tych zmian, emeryci, jak wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy. ZUS musi się teraz z tego rozliczyć. Emeryci nie muszą w tym celu składać żadnych dodatkowych dokumentów.

- Żeby dostać zwrot podatku, nie trzeba było składać żadnego wniosku. ZUS sam wyliczył nadpłatę i uwzględni ją w marcowej wypłacie – przypomina Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka oddziału ZUS na Dolnym Śląsku.

W TABELCE PRZEDSTAWIAMY, ILE DOSTANIESZ ZWROTU PODATKU:

Emerycie, tyle powinni ci oddać podatku! ZUS zwraca seniorom nadpłaty
Autor: SE
Najnowsze