Emerytura bez podatku? Seniorzy nie zobaczą podwyżki! Znamy powód

2021-09-21 5:53
Emeryci wzrost cen widzą codziennie w sklepach
Autor: shutterstock

Mamy złe wieści dla seniorów. Największa od 20 lat inflacja drenuje portfele Polaków, a zapowiadane na 2022 r. w ramach Polskiego Ładu podwyżki rent i emerytur nie zrekompensują wzrostu cen. Będą one, niestety, nieodczuwalne.

Od stycznia 2022 r. większość rencistów i emerytów ma skorzystać na podwyższeniu do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. W efekcie świadczenia kilku milionów seniorów wzrosną od kilkudziesięciu do 180 zł miesięcznie. W marcu ZUS zwaloryzuje świadczenia o wskaźnik, którego jeszcze nie znamy, ale może wynieść 5,5–7,5 proc. Mogłoby się więc wydawać, że najstarsi Polacy otrzymają znaczące podwyżki, które wreszcie odczują w portfelach.

Polski Ład to nie koniec. Dodatkowe 330 zł dla seniorów! Czy warto iść na emeryturę?

Niestety, tak się raczej nie stanie, a winę za to ponosi szalejąca inflacja. Według danych GUS w sierpniu ceny wzrosły o 5,5 proc. w stosunku do sierpnia 2020 r., zdrożało praktycznie wszystko. Najbardziej mięso z kurczaka, bo prawie o jedną czwartą. Zdrożały też znacząco pieczywo, napoje – nawet woda mineralna, także owoce i warzywa. Coraz droższe są też koszty utrzymania mieszkania, bo skoczyły ceny prądu, czynszu i wywozu śmieci.

Gwiazda TVN w tarapatach! Wyciekły maile Dworczyka i wszystko się wydało

Ekonomiści mają złe wiadomości, gdyż w kolejnych miesiącach tego roku i w całym 2022 r. dotkną nas kolejne podwyżki. – PGNiG podnosi ceny za gaz. Zakłady energetyczne podniosą od stycznia cenę rachunków za prąd, a do tego będzie drożał wywóz śmieci, co jest skutkiem polityki środowiskowej. Czyli drożyzna zniweluje korzyści z Polskiego Ładu – mówi Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Sonda
Planujesz pracować dłużej niż wynosi twój wiek emerytalny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE