Facebook pomaga ZUS-owi łapać oszustów

2018-02-08 4:00
Facebook
Autor: Facebook Facebook

ZUS może sprawdzić, czy podczas choroby leżymy w łóżku, czy też dorabiamy sobie na boku lub wygrzewamy się na plaży. Symulanci muszą zwracać zasiłek chorobowy. A ZUS namierza ich na Facebooku.

W ubiegłym roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich 276 mln dni. Na każdą osobę przypadło więc średnio kilkanaście dni "chorobowego". Nie wszyscy jednak idą na zwolnienie, żeby chorować. Pracują w tym czasie u innego pracodawcy albo wyjeżdżają na urlop. Ale uwaga! ZUS coraz skuteczniej walczy z nieprawidłowościami. Stosuje przy tym niekonwencjonalne metody.

- Choć ZUS tym się oficjalnie nie chwali, wiadomo, że urzędnicy monitorują na portalach społecznościowych aktywność osób, które przebywają na zwolnieniach lekarskich - ostrzega Grzegorz Baczewski z rady nadzorczej ZUS.

Pewien mieszkaniec Bydgoszczy wykupił wycieczkę do Egiptu, ale nie dostał zgody przełożonych na urlop. Postanowił więc iść na L4. Zdjęciami z egzotycznej wycieczki pochwalił się na Facebooku. ZUS namierzył go i zażądał zwrotu zasiłku chorobowego wraz z odsetkami (ponad 1000 zł). Zdjęcia w internecie posłużyły jako dowód w sprawie przeciw innemu mieszkańcowi woj. kujawsko-pomorskiego, który w trakcie zwolnienia lekarskiego brał udział w maratonie, a ze względu na rodzaj schorzenia zdecydowanie nie powinien się w ten sposób "kurować".

ZUS ma też swoje sposoby, żeby wykryć tych, którzy pracują podczas zwolnienia lekarskiego. Okazuje się bowiem, że osoby zatrudnione w dwóch miejscach bardzo często są "chore" tylko u jednego pracodawcy, a u drugiego normalnie pracują. Symulanci muszą zwrócić zasiłek chorobowy wraz z odsetkami. W ubiegłym roku ZUS odzyskał w ten sposób prawie 17 mln zł.

Zobacz także: Nowa fucha byłej minister cyfryzacji. Anna Streżyńska będzie szefem spółki technologicznej

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE