Finał sprawy Lecha Wałęsy. Powiedział historykowi, że "będzie wisiał". Wyrok zaskakuje

2021-09-24 17:27
Lech Wałęsa
Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS

Legendarny przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa został uznany za winnego naruszenia dóbr osobistych. Pozew wytoczył mu Sławomir Cenckiewicz, prawicowy historyk i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. - Wygrałem proces z Lechem Wałęsą! (...) Dobrym ludziom dziękuję za wsparcie - napisał Cenciewicz na Twitterze. Jednak wyrok nie do końca podpasował wieloletniemu współpracownikowi Antoniego Macierewicza.

W lipcu 2019 r. Cenckiewicz wytoczył Lechowi Wałęsie proces o naruszenie dóbr osobistych. Historyk twierdził, że doszło do nich przez wielokrotne publiczne twierdzenia, że brał on udział w sfałszowaniu dokumentacji znanej powszechnie jako „teczki Kiszczaka”. Właśnie podczas jednej z rozpraw w ramach tego procesu doszło do wybuchu Lecha Wałęsy. - Będziesz wisiał! Za swoje kłamstwo... - powiedział rozgoryczony Wałęsa do Cenciewicza. Na słowa Wałęsy zareagowała sędzia. – Ja bym prosiła, żeby stonować emocje. Tak nie można się zwracać, niech nie będzie gróźb karalnych na rozprawie – prosiła sędzia. 

Cenckiewicz wygrywa z Wałęsą 

O sądowym zwycięstwie poinformował Cenckiewicz. Wałęsa ma przeprosić związanego z obozem władzy historyka. Sąd nie wyciągnął dodatkowych sankcji w postaci grzywny czy nawet zapłaty za koszty postępowania. Co na to były prezydent? Na Facebooku opisał zaistniałą sytuację słowem "błazenada", a prawicowego historyka nazwał "towarzyszem szmaciakiem"...

Cenckiewicz nie pocieszony wyrokiem 

Internauci zaczęli szybko komentować wynik rozprawy. Wśród recenzentów znalazł się były polityk PiS i członek IPN Krzysztof Wyszkowski, który sam ma na koncie sądowe batalie z Wałęsą. "Nowy skandaliczny przykład ochrony Wałęsy przez sąd: musi przeprosić Cenckiewicza, ale kosztów procesowych i nawiązki nie zapłaci, bo jest „impulsywny”. Mnie Kasta skazywała za ujawnienie szpicla na 500 tysięcy!", napisał Wyszkowski. 

Na tweeta kolegi z IPN zareagował Cenckiewicz. "To prawda: w zakresie kary (wpłata na cel społeczny) i zwrotu kosztów procesowych Sąd uwolnił Wałęsę! I to jest skandal! Aksjologicznie wygrałem a finansowej kary - czego się domagałem - Wałęsa nie poniósł. Oświadczenie w tej sprawie nieco później", odpowiedział Cenckiewicz. 

>>>Lech Wałęsa z samego rana wygrzebał nagranie z Cenckiewiczem. Ludzi aż wstrząsnęło! Poleciały paskudne obelgi

>>>Tajemnica Wałęsy i Kiszczaka. Ta informacja wgniata w fotel! Cenckiewicz i Kaczyński będą przepraszać?!

>>>Wałęsa SZOKUJE z samego rana. - Bez zgody partnerek...

Express Biedrzyckiej - Lech Wałęsa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE