Fundusz Odbudowy. Nie pakt PiS i Lewicy jest groźny, ale zadymiarstwo PO - pisze Tomasz Walczak

2021-05-04 7:10 Tomasz Walczak
Tomasz Walczak
Autor: Piotr Grzybowski Tomasz Walczak

Kto by się spodziewał, że w jednym z najbardziej prounijnych państw członkowskich Unii Europejskiej, w który nigdy nic nie łączyło tak, jak miliardy euro płynące do nas na przebudowę kraju, może dojść do totalnego kryzysu politycznego wokół gigantycznego Funduszu Odbudowy, nazywanego czasami nowym planem Marshalla. A jednak. W plemiennej wojnie nie ma już żadnych świętości.

Zasadniczo Fundusz Odbudowy stał się zakładnikiem kilku tlących się od dawna sporów politycznych. Z jednej strony tego na linii PiS-Solidarna Polska, z drugiej PO z PiS i wreszcie PO z Lewicą. I o dziwo najspokojniej jest obecnie na froncie wojny w koalicji rządowej. Nowogrodzka najwyraźniej pogodziła się z faktem, że Ziobro i spółka nie poprą Funduszu Odbudowy i nie stawia już tej sprawy tak ostro jak jeszcze niedawno Jarosław Kaczyński, który groził na łamach „Gazety Polskiej” krnąbrnym ziobrystom końcem ich przygody w rządzie Zjednoczonej Prawicy.

Kompletnie tej zmiany nie zauważyła lub zauważyć nie chciała PO, które przywiązała się do myśli, że spór o unijny program odbudowy musi doprowadzić do rozpadu koalicji i końca rządów PiS. Stąd dzika furia w jaką wpadła Platforma, kiedy okazało się, że Lewica za cenę pewnych koncesji jest w stanie poprzeć Nowogrodzką w Sejmie ws. Funduszu Odbudowy. Histeria ogarnęła ważnych platformerskich polityków, którzy dowodzą, że porozumienie Lewicy z PiS to pakt Ribbentrop-Mołotow, a przyjaciel PO, Roman Giertych, głosi tezę o rosyjskich służbach, które miały być akuszarami tego porozumienia. PO usilnie wpycha Lewicę w ramiona PiS, choć poza taktycznym sojuszem ws. Funduszu Odbudowy obie partie nic nie łączy, a dzieli wszystko.

W tym całym politycznym bałaganie dość łatwo zapomnieć, że na szali są pieniądze, których potrzebuje cała Unia Europejska i których potrzebuje Polska do pocovidowego odbicia i przebudowy gospodarki. Cały spór o Fundusz Odbudowy pokazuje, jak głęboko dysfunkcyjna jest polska polityka, w której najbardziej oczywiste interesy naszego kraju stają się przedmiotem karczemnych awantur. Raz katalizatorem destrukcyjnych sporów jest PiS, raz jest nią PO. W sprawie Funduszu Odbudowy rolę największego zadymiarza gra PO – partia, która z wartości europejskich i przywiązania do UE wieku temu uczyniła swój sztandar. Okazuje się, że nawet UE i pieniądze z niej nie są ważne, kiedy wydaje się, że można dokopać Kaczyńskiemu. Nie wiem jak Państwo, ale ja obserwuję to z coraz większym zażenowaniem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze