Funkcjonariusze przechwycili prawie 178 kg narkotyków. Co za akcja!

2021-08-05 19:27
KAS
Autor: Archiwum Prywatne

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) dba nie tylko o wpływy z podatków, ceł i innych należności budżetowych. Chroni interesy Skarbu Państwa, ale dba też m.in. o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży narażonych na kontakt z narkotykami. W jaki sposób?

W ramach KAS działa specjalna jednostka ds. zwalczania przestępczości narkotykowej, która koordynuje zwalczanie przemytu i dystrybucji narkotyków m.in. w przesyłkach pocztowych i kurierskich. KAS uczestniczy w wielu akcjach skierowanych na walkę z narkotykami, współpracuje też w tym zakresie z Policją i innymi służbami.

Na przełomie czerwca i lipca br. funkcjonariusze KAS przeprowadzili operację pod kryptonimem „Aurora”, by przeciwdziałać handlowi i rozpowszechnianiu narkotyków wśród dzieci i młodzieży w pierwszych tygodniach wakacji, które są okresem wzmożonej działalności dealerów narkotykowych.

Operacja „Aurora” miała na celu przechwycenie narkotyków i innych niebezpiecznych substancji odurzających. Umożliwiła też głębszą analizę przepływu narkotyków z wykorzystaniem przesyłek pocztowych i kurierskich do naszego kraju. Funkcjonariusze KAS mogli zbadać metody ukrywania narkotyków i szlaki przemytu. W akcji wzięły udział jednostki KAS z całego kraju.

W ramach akcji od 21 czerwca do 2 lipca 2021 r. funkcjonariusze KAS przechwycili prawie 178 kg narkotyków i dopalaczy, a także 885 szt. nielegalnych produktów leczniczych, m.in. sterydów. Najczęściej znajdowali je w przesyłkach kurierskich i pocztowych. Nielegalne substancje ujawniali też w mieszkaniach dealerów narkotykowych, środkach transportu i bagażach.

Najwięcej zatrzymań narkotyków miało miejsce w woj. łódzkim i pomorskim. Zdecydowanie najwięcej nielegalnych środków przybyło do Polski z Holandii. Zdarzały się też przypadki próby przemytu narkotyków z Hiszpanii. Ujawnione nielegalne produkty lecznicze trafiały do naszego kraju z Rosji, Tajlandii a nawet Indii.

Cześć ujawnień dotyczyła też wewnętrznej dystrybucji w kraju. Skuteczne działania KAS uchroniły wiele dzieci i młodzieży przed kontaktem z narkotykami i innymi niebezpiecznymi środkami odurzającymi.

Operacja „Aurora” to nie jedyna akcja skarbówki w walce z narkotykami. KAS w ostatnich latach przeprowadziła wiele tego typu działań i osiąga spektakularne wyniki.

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS znaleźli środki odurzające w prawie 2 tys. akcjach, w tym m.in.

ponad 400 kg marihuany, 348 kg heroiny, 153 kg amfetaminy, 27,5 kg kokainy,ponad 17 tys. szt. ekstazy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE