Czy Polsce grozi wojna? Gen. Skrzypczak alarmuje: "Nie mamy co im dać" Sytuacja na Ukrainie

2022-01-24 12:53
Generał Waldemar Skrzypczak
Autor: PIOTR BŁAWICKI/SUPER EXPRESS, AP Generał Waldemar Skrzypczak

Cały świat wstrzymuje oddech oczekując inwazji kilkusettysięcznego wojska rosyjskiego na wschodnią Ukrainę. Zdaniem szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena (60 l.), do ataku Rosjan może dojść w każdej chwili. I choć z Warszawę i Donbas dzieli 1500 km, to również i my mamy powody do niepokoju, twierdzi generał Waldemar Skrzypczak (66 l.), były dowódca polskich Wojsk Lądowych. Czy Polsce grozi wojna i jak wygląda sytuacja na Ukrainie dziś - 24 stycznia 2022 roku?

Czy świat stoi na krawędzi kolejnej wojny światowej? Jaką rolę w tym wszystkim powinna odegrać Polska? O to zapytaliśmy się byłego dowódcy polskich Wojsk Lądowych. Niestety, nie uzyskaliśmy uspokajającej odpowiedzi... - Trwa wojna nerwów jeśli chodzi o ewentualną wojnę Rosji z Ukrainą - objaśnia doświadczony oficer. - Teraz wszystko zależy od rozwoju sytuacji w Chinach i na Tajwanie. I decyzja Putina co do konfliktu na Ukrainie zależy od tego, jak daleko posuną się Chiny w konflikcie z Tajwanem, bo chodzi o zaangażowanie Amerykanów w sprawę - tłumaczy Skrzypczak. 

>>>Wojna Putina z Ukrainą wisi w powietrzu. Ale nie jest jedyną opcją Putina - pisze Tomasz Walczak

A jednak gdyby do konfliktu Ukrainy z Rosją doszło, to czy - wzorem Brytyjczyków i państw Bałtyckich - powinniśmy zbroić Kijów w broń i amunicję? - Przede wszystkim, to my nie mamy co im dać - rozkłada ręce generał i mówi, że po pierwsze należy zająć się sobą. - Musimy pilnować granicy z Białorusią, a wojska operacyjne niech szykują się do ewentualnej wojny w obronie Polski. Ponadto polskie wojsko musi się szkolić, bo przez jakiś czas dużo żołnierzy było na granicy. Wojska operacyjne muszą być na poligonach, bo przez pół roku były na granicy i utraciły wysoki poziom wyszkolenia - twierdzi generał. 

>>>Polskie władze rozmawiają z Ukrainą o dostawach broni. Wojna coraz bardziej realna?!

>>>Wybucha wojna. Bronisz ojczyzny, czy uciekasz? Od tych wypowiedzi włosy stają dęba! |Komentery

A czy wy uważacie, że niebawem wybuchnie wojna? Jakie szanse dla Polski w niej widzicie? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy! 

Sonda
Czy niebawem wybuchnie wojna?
Wybucha III WOJNA ŚWIATOWA. Bronisz ojczyzny, czy uciekasz? | Komentery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE