Gorący weekend polityczny. Kaczyński zależny od Gowina

2020-04-06 6:05 DP
Gorący weekend polityczny. Kaczyński zależny od Gowina
Autor: Marek Zieliński Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin

Nie ma wątpliwości – Jarosław Kaczyński (72 l.) musi bacznie przyglądać się każdemu ruchowi, jaki wykonuje Jarosław Gowin (59 l.)! Prezes PiS chcąc nie chcąc musi szukać porozumienia ze swym koalicjantem, który zbuntował się w sprawie wyborów. A Gowinowe szable są potrzebne do utrzymania sejmowej większości. Wygląda na to, że wicepremierowi udało się przynajmniej osiągnąć jedno – niemal pewne jest, że wybory prezydenckie nie odbędą się jak zakładano – 10 maja.

Dziś sądny dzień. W Sejmie odbędą się głosowania, dotyczące wyborów korespondencyjnych dla wszystkich obywateli. Bez 18 posłów od Gowina, projekt forsowany przez Kaczyńskiego upadnie. Czy upadnie również sama koalicja?
Sam wicepremier ma własny pomysł na wybory: zmienić Konstytucję tak, by można było wydłużyć kadencję Andrzeja Dudy (48 l.) o dwa lata. W tej sprawie spotkał się nawet z marszałkiem Senatu z PO – Tomaszem Grodzkim (62 l.).

- Omówiliśmy różne opcje przełożenia wyborów – powiedział ten ostatni w rozmowie z PAP. Tymczasem sam Gowin dał w weekend jeszcze jeden wyraźny sygnał.

ZOBACZ TEŻ: Chytry plan Kaczyńskiego. Wybory prezydenckie latem! [TYLKO U NAS]

- Jest dla mnie oczywiste: wybory nie mogą odbyć się 10 maja. Będę do tego przekonywał cały obóz Zjednoczonej Prawicy, bo Polska potrzebuje naszej jedności – napisał na Twitterze. Jednak mimo że przedstawiciele PiS, publicznie stwierdzili, że są w stanie poprzeć ideę Gowina, pomysł ma ważną lukę: opozycja nie chce się zgodzić na konstytucyjne zmiany.
Jak informowaliśmy w piątek, prezes ma też nowy plan. Teraz skłania się ku ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej, by głosowanie przesunąć na lato lub jesień.

Express Biedrzyckiej gość: Leszek Miller.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze