Gowin: Radykalne ułatwienie dostępu do broni w Polsce. To postulat Porozumienia

2022-05-21 13:13
Jarosław Gowin
Autor: SUPER EXPRESS Jarosław Gowin

Radykalne ułatwienie dostępu do broni, dobrowolny ZUS dla małych przedsiębiorców, powiązanie oprocentowania lokat i kredytów - to m.in. propozycje programowe Porozumienia, które podczas sobotniego wystąpienia na konwencji krajowej partii przedstawił jej przewodniczący Jarosław Gowin. "Polska potrzebuje naszego głosu i naszego zaangażowania" - mówił Gowin, opisując główne propozycje programowe Porozumienia dotyczące gospodarki.

Propozycje Porozumienia Gowina

Jarosław Gowin podczas swojego wystąpienia wymieniał: - Po pierwsze proponujemy radykalne obniżenie podatku VAT z 23 do 15 proc., a w przypadku VAT za energię, artykuły dziecięce, usługi - z 8 do 5 proc." Nowe stawki powinny obowiązywać przez najbliższe 5 lat.

Kolejną propozycją Porozumienia i Jarosława Gowina jest reforma ZUS płaconego przez mikro- i małych przedsiębiorców. "Konieczne jest wprowadzenie dobrowolności ZUS. Niech przedsiębiorcy sami decydują o tym, co zrobić ze swoimi pieniędzmi" - podkreślił Gowin.

"Po trzecie, zobowiązujemy się, że po odsunięciu PiS od władzy naprawimy to, co zepsuł Polski Ład, czyli przede wszystkim przywrócimy dla przedsiębiorców możliwość odpisu składki zdrowotnej od podatku" - mówił.

Czwartą propozycją partii Gowina jest to, by Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację dla banków, aby oprocentowanie kredytów było wyższe od oprocentowania depozytów o nie więcej niż 3 punkty procentowe.

Piątym postulatem Porozumienia jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i pakiet na rzecz rolnictwa. "Postulujemy, by zerowy VAT na żywność obowiązywał do końca inflacji, to można osiągnąć poprzez odpowiednie negocjacje z Komisją Europejską" - powiedział Gowin.

Dodał, że ponadto rząd powinien walczyć, by unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska związane z produkcją rolniczą nie były nadmiernie restrykcyjne i nie zagrażały bezpieczeństwu żywnościowemu, a także przekazać grunty znajdujące się w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa gminom, a za ich pośrednictwem lokalnym rolnikom.

Łatwiejszy dostęp do broni

Poza "piątką" postulatów gospodarczych, Gowin przedstawił także w sobotę propozycje dotyczące poprawy obronności kraju.

Wśród nich znalazły się m.in. postulaty, by cywilni posiadacze broni, tacy jak myśliwi i strzelcy sportowi, zostali włączeni w system obrony kraju, "radykalnego ułatwienia w dostępie do broni" i szeroko dostępnych kursów obsługi broni palnej, a także szkoleń wojskowych dla chętnych.

"Kolejny z naszych twardych postulatów to wpisanie przynależności Polski do NATO do polskiej konstytucji" - opisywał, dodając, iż także decyzja o ewentualnym wyjściu z UE powinna być podjęta za zgodą większości dwóch trzecich głosów posłów i dwóch trzecich senatorów.

Prof. Marcin Matczak: PiS jest uzależniony od władzy jak alkoholik od wódki
Sonda
Jak oceniasz działalność Jarosława Gowina?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE