„Halka” w reżyserii Mariusza Trelińskiego podbija Europę. Sukces polskiej Opery w Wiedniu

2019-12-16 6:00
Wiedeń (Austria)
Autor: Travelist.pl/mat. prasowe 16 listopada – 24 grudnia

Tam, gdzie rozbrzmiewały dzieła takich wirtuozów jak Ludwig van Beethoven, Johann Strauss, teraz przyszedł czas na polski akcent! Wczoraj na deskach słynnego Theater an der Wien w stolicy Austrii odbyła się premiera „Halki” Stanisława Moniuszki.

Najnowsza wersja „Halki” w reżyserii Mariusza Trelińskiego (57 l.) to efekt współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, którego dyrektorem jest Waldemar Dąbrowski, z Theater an der Wien.

Wiedeńska scena, która w przeszłości była areną premier spektakli największych mistrzów, teraz gości jedno z najważniejszych polskich dzieł. Poza niedzielną premierą, w której wziął udział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński (65 l.), wiedeńska publiczność będzie miała okazję zobaczyć „Halkę” jeszcze 17, 16, 22, 29 i 31 grudnia. Na początku przyszłego roku spektakl zawita i do naszej stolicy. Premiera w Polsce, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej już 11 lutego 2020 r. Aktorzy, których można zobaczyć na deskach Theater an der Wien to m.in. Piotr Beczała jako Jontek, Corinne Winters jako Halka, Alexey Tikhomirov w roli Stolnika, Natalia Kawałek jako Zosia, Tomasz Konieczny wcieli się zaś w postać Janusza, a Dziembę zagra Lukas Jakobski.

Moniuszko po raz pierwszy wystawił „Halkę” w Wilnie w 1848 r., ale prawdziwą furorę zrobiła dopiero 10 lat później warszawska premiera. Teraz historia będzie mogła zatoczyć koło, bo dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie Mariusz Treliński, jest jednocześnie jednym z najlepszych polskich reżyserów.

Najnowsze