Intercity „Witold Pilecki” promuje historię europejskiego bohatera

2021-08-02 18:13
intercity Witold Pilecki
Autor: Instytut Pileckiego

Pociąg może być nie tylko środkiem komunikacji, ale także... propagatorem historii. Po Śląsku od roku jeżdżą „Korfanty” i „Powstaniec Śląski”. Od poniedziałku (2 sierpnia) z Warszawy do Berlina skład Intercity ciągnie lokomotywa „Witold Pilecki”. W kontekście historycznym lepszym kierunkiem byłaby Moskwa, rotmistrza Pileckiego skazali na śmierć jej ludowi sojusznicy. Tak czy inaczej niektórych ten pociąg może skłonić do poznania historii patrona tego ekspresu.

Jednak nieprzypadkowo lokomotywę EU-44 Husarz oklejoną okolicznościowymi grafikami skierowano na trasę do Berlina. Tam bowiem znajduje się oddział Instytutu Pileckiego, który w współpracy ze spółką PKP Intercity, przygotował tę promującą historię, a rtm. Pileckiego w szczególności, lokomotywę. Widniejącą na niej grafikę opracowali historycy Instytutu. Można stwierdzić, że jest to ekspresowe przedstawienie życia rtm. Pileckiego: od jego harcerskiej młodości w Wilnie, przez rodzinne czasy przed wojną, przez uwięzienie w KL Auschwitz, po proces sądowy w komunistycznej Polsce. Centralnym punktem tej foto-grafiki jest symboliczny wizerunek patrona pociągu piszącego raport o sytuacji w KL Auschwitz. Przypomnijmy, że Witold Pilecki został postawiony przed komunistycznym sądem, oskarżono go o szpiegostwo na rzecz „imperialistów” i stracono 25 maja 1948 r. W 1990 r. został oficjalnie zrehabilitowany. W roku 2006 prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Order Orła Białego.

– Witold Pilecki został już dostrzeżony, nawet przez Parlament Europejski, jako jeden z wielkich bohaterów XX-wiecznej Europy, człowiek który rzucił wyzwanie dwóm totalitaryzmom, sowieckiemu i niemieckiemu – mówił na peronie Warszawy Wschodniej, przy pociągu „Witold Pilecki” dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – Zależy nam, by z jednej strony ta grafika pokazywała życie i odwagę Rotmistrza, ale z drugiej strony, by budowała świadomość odbiorców, że Witold Pilecki jest dla nas wciąż istotnym punktem odniesienia, że jego przesłanie nie realizuje się tylko w kontekście walki i wojen, ale także dla nas dzisiaj jest inspirujące. My przecież także stajemy przed wyzwaniami natury obywatelskiej, kwestiami dbania o dobro wspólne. Witold Pilecki jest tu zdecydowanie postacią inspirującą...13 maja obchodzono 120. rocznicę urodzin bohaterskiego oficera, który dostał się do KL Auschwitz, opisał to, co się w nim dzieje i uciekł z obozu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE