Jacek Sasin u Prusinowskiego: Rekompensaty za podwyżki cen energii nie dla wszystkich

2020-01-13 11:55 tw
Jacek Sasin w Radio Plus
Autor: Radio Plus

Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych mówił po raz pierwszy w Sednie Sprawy Radia Plus o szczegółach przygotowywanego w jego resorcie rozwiązania.

„Musimy dopracować sam techniczny mechanizm wypłat. W 2021 roku będzie trzeba złożyć wniosek, co do tego nie ma wątpliwości, bo to będzie świadczenie wypłacane na wniosek. 100% zwrotu tego co zostało podniesione dla osób w pierwszym progu podatkowym, to jest jedyne kryterium. Do tych osób mniej zamożnych to jest kierowane. Zaplanowaliśmy w MAP żeby to określenie bycia w pierwszym progu podatkowym nie generowało konieczności składania zaświadczenia z Urzędu Skarbowego tylko odbywało się na oświadczenie. Elementarny element zaufania do obywateli państwo powinno posiadać” - powiedział Sasin.

Koszt rekompensat ma nie przekroczyć 3 miliardów PLN rocznie „To absolutnie maksymalny koszt, przy założeniu, że wszyscy wystąpią o rekompensaty i zużycie będzie wysokie. Spodziewam się, że może to się zamknąć w połowie tej sumy”.

Gość Sedna Sprawy pytany o powody wprowadzenia tego systemu, mówi „Nikt nikogo nie będzie zmuszał żeby występował o ten zwrot. Dlatego, że słowo się rzekło, słowo się rzekło” To nie ma znaczenia, czy było to mądre, czy głupie słowo, ważne, że padło, dopytywał prowadzący Jacek Prusinowski. Chronimy Polaków przed skutkami polityki klimatycznej UE, odpowiadał wicepremier „Tym skutkiem jest również gwałtowny wzrost cen w całej Europie. Nie jesteśmy na tyle zamożnym społeczeństwem żeby Polacy nie odczuli tego wzrostu. W ubiegłym roku było inne rozwiązanie, mamy w tej chwili opinię KE, jest to traktowane jako niedozwolona pomoc publiczna i musieliśmy znaleźć inne rozwiązanie”

Najnowsze