Jarosław Gowin zawieszony w prawach członka partii. Co zamierza Bielan?

2021-06-19 15:03
Jarosław Gowin
Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Jarosław Gowin

Jarosław Gowin został zawieszony w czynnościach członka partii Porozumienia na okres trzech miesięcy. Decyzja zapadała w sobotę, 19 czerwca, podczas prezydium zarządu partii. - Dysponujemy opinią konstytucjonalisty, z której jednoznacznie wynika, że Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia – powiedział PAP Adam Bielan. Co zamierza teraz zrobić europoseł? Już ma plan - ruszy z Partią Republikańską.

Wiosną w Porozumieniu Jarosława Gowina doszło do spięć. Powodem miało być rozszerzenie zarządu partii w październiku 2020 roku, do którego doszło na wniosek Jarosława Gowina. Adam Bielan uważa, że zarząd został uzupełniony niezgodnie ze statutem. Ponadto twierdzi, ze kadencja Jarosława Gowina skończyła się w kwietniu 2018 roku i to on, decyzją sądu koleżeńskiego z dnia 4 lutego, przejął obowiązki prezesa Porozumienia. W sobotę 19 czerwca prezydium zarządu partii podjęło decyzję o zawieszeniu na 3 miesiące Jarosława Gowina w prawach członka partii w związku z „uporczywym naruszaniem statutu”.

Nie przegap: Jarosław Gowin ostrzega Kaczyńskiego. Kreśli koszmarny scenariusz. Co z koalicją?! [Tylko u nas]

- Dysponujemy opinię prawną, na którą czekaliśmy dwa miesiące, konstytucjonalisty prof. Ryszarda Piotrowskiego, z której jednoznacznie wynika, że mamy rację. Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia, że jego kadencja się zakończyła i że przyjęcie innego założenia powinno skutkować delegalizacją Porozumienia przed Trybunałem Konstytucyjnym – mówił PAP Adam Bielan.- Uznanie, że w świetle statutu partii "Porozumienie Jarosława Gowina" kadencja prezesa może trwać przez czas nieokreślony, oznaczałoby, że statut ten jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP. Ponadto stworzenie instytucji publicznej, a taką jest partia polityczna w kształcie uniemożliwiającym jej rzetelne i sprawne działanie narusza zasady państwa prawnego z zakresie konstytucyjnego prawa obywateli – stwierdził.

Zobacz: Najnowszy sondaż partyjny. Kaczyński może spać spokojnie, dramat Platformy Obywatelskiej

Przekazał też, ze 20 czerwca odbędzie się w Warszawie konwencja, podczas której ogłoszone zostanie połączenie Porozumienia i Partii Republikańskiej. Gościem będzie między Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Express Biedrzyckiej - Waldemar Buda: Bielan nie ma tyle siły, żeby wypchnąć Gowina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze