Jan Lityński

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Jan Lityński

Jedna z największych legend "Solidarności" NIE ŻYJE! Kim był Jan Lityński?

2021-02-22 10:18

Jan Lityński, jeden z najbardziej zasłużonych działaczy "Solidarności", nie żyje. 75-letni były polityk utonął w rzece w Narew, gdy próbował uratować swojego psa. Kim był Jan Lityński? Czym jeszcze, poza walką o wolną Polskę, zasłużył się w historii naszego kraju? W jak niecodziennych okolicznościach poznał Bronisława Komorowskiego? Zobacz odpowiedzi na wszystkie te pytania w poniższym artykule.

Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. był jednym z założycieli "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Za swoją działalność antykomunistyczną był wielokrotnie aresztowany. W trakcie jednego z takich okresów poznał Bronisława Komorowskiego. - Dla mnie to przyjaciel rewolucjonista. Jak przystało na rewolucjonistów, z Jankiem Lityńskim poznaliśmy się w celi aresztu w Pałacu Mostowskich (siedziba stołecznej policji - red.) już w latach 70., w ramach aktywności opozycji antykomunistycznej, demokratycznej (...)Potem ta znajomość zamieniła się w przyjaźń, bo na różnych etapach życia politycznego myśmy się spotykali, zarówno w opozycji w czasach PRL, jak i potem w Unii Wolności, a potem Janek był moim doradcą w czasach prezydenckich - wspominał były prezydent w TVN24.

Zobacz: Tragiczna śmierć Jana Lityńskiego. Zginął, ratując swojego psa. Co z ciałem legendy "Solidarności"?

W 1977 r. współredagował "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Był członkiemKSS "KOR", współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki" (jako członek redakcji).

Jan Lityński nie żyje. Tragiczna śmierć legendy "Solidarności"

W 1980 r. był doradcą władz NSZZ "Solidarność" oraz autorem uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu (jako członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S", Region Mazowsze). W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 był posłem, będąc w tym czasie np. przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 był też doradcą PLL LOT do spraw społecznych (jako  mediator sporów).

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Nasi Partnerzy polecają