Jesteśmy skazani na szczepionki z Chin. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut ujawnia

2021-03-02 17:05 TWO
Szczepienia
Autor: 109. Szpital Wojskowy w Szczecinie

W Polsce brakuje szczepionek przeciwko COVID-19, wkrótce możemy być więc szczepieni preparatami sprowadzanymi z Chin. – Prezydent Andrzej Duda (49 l.) rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem (68 l.) i na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego (53 l.) poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach – poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski (48 l.). Co na to eksperci?

Chiny mają cztery zatwierdzone szczepionki przeciw COVID-19, które zamówiło kilkadziesiąt państw. Szczepionki firm Sinopharm oraz Sinovac, zawierające chemicznie unieszkodliwione koronawirusy, wymagają podania dwóch dawek. Szczepionka firmy CanSino Biologics oparta jest na zmodyfikowanych adenowirusach i ma być skuteczna już po jednej dawce. Która z tych szczepionek może trafić do Polski? Jak mówi „Super Expressowi” wirusolog prof. Włodzimierz Gut (69 l.), prawdopodobnie chodzi o wektorową szczepionkę CanSinoBIO. – Pod względem skuteczności i bezpieczeństwa nie powinno być w jej przypadku istotnych różnic w porównaniu z innymi szczepionkami opartymi na jednym adenowirusie. Wszystkie zawierają to samo białko. Jeśli zaś chodzi o tzw. paszport szczepień, będą starania o jego uzyskanie, jednak może nie być to łatwe. Ale skoro główni producenci nie wywiązują się z zobowiązań, zamiast liczyć trupy, musimy myśleć o kupnie innych szczepionek – wyjaśnia nam prof. Gut.

PRZECZYTAJ TEŻ:

1000 zł KARY za przyłbicę. Od dziś twarze zasłaniamy tylko maseczką!

Rewolucja w pogrzebach jest blisko! Pochowasz swojego bliskiego w ogrodzie?

Rocznica COVID-19. Co zapamiętali mieszkańcy Lublina?

Jak podało w ubiegłym tygodniu chińskie MSZ, Chiny przekazały szczepionki w ramach pomocy co najmniej 53 państwom rozwijającym się oraz uzgodniły ich sprzedaż do 27 krajów.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze