Debata Kidawa-Błońska - Jaśkowiak zakończona. Kogo wybierze teraz PO?

2019-12-07 12:07 ABR
Debata Kidawa - Jaśkowiak
Autor: Piotr Molecki/East News

Przez godzinę i 20 minut trwała debata kandydatów Platformy Obywatelskiej na kandydata na prezydenta RP. Wewnętrzne prawybory pomogą członkom partii w podjęciu decyzji - kto ma reprezentować PO wiosną 2020 r. w wyborach. Za tydzień (14 grudnia) partia ogłosi swoją decyzję podczas konwencji krajowej. Debatę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Jacka Jaśkowiaka relacjonowaliśmy na żywo.

Posłanka PO, Izabela Leszczyna, tłumaczy, że rywale na kandydatów partii do wyborów nie mogli różnić się w swoich poglądach, ponieważ... oboje są z PO.

Trudno znaleźć pochlebne komentarze na temat zakończonej debaty...

Jedno z ważniejszych pytań podczas debaty dotyczyło obronności. Kidawa-Błońska proponuje „Narodowy pakt dla obronności”. – Ważne są nowe technologie i nowe działania, ale potrzeba zgody narodowej. A wojskowi zwolnieni z wojska z powodów pozamerytorycznych powinni wrócić na służbę. Ten kapitał nie powinien być marnowany – powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Prezydent Poznania dodał, że minister Antoni Macierewicz dokonał w polskiej armii czystek, podobnych, do tych, których dokonał Stalin w latach 30. w radzieckiej armii. Jaśkowiak stwierdził, że jego zdaniem trzeba w Polsce postawić na lotnictwo.

Wypowiedź o czystkach wzbudziła niemałe kontrowersje.

Kandydaci zostali zapytani przez moderatora o pomysły dotyczące poprawy losów emerytów.

Wicemarszałek Sejmu przyznała, że błędem było podwyższenie przez koalicję PO-PSL wieku emerytalnego. – Przegraliśmy wybory, bo nie przekonaliśmy Polaków, że dłuższa praca to wyższe emerytury. Ludzi trzeba przekonać do dłuższej pracy. Nie wyobrażam sobie podwyższenia wieku emerytalnego, ale trzeba zachęcać do dłuższej pracy – stwierdziła Kidawa-Błońska. – Nie można dyskryminować kobiet. Nie może być tak, że kobiety mają bardzo niskie emerytury.

11:20 Debata właśnie się zakończyła. Za chwilę przybliżymy kilka interesujących wypowiedzi z tej dyskusji, a także pojawiające się komentarze.

11:55 Kandydaci na kandydata na prezydenta zostali zapytani o dalszy los programu 500 plus. Jacek Jaśkowiak podkreślił, że trzeba sprawdzić, na ile program wpłynął na dzietność Polaków. – Czy dotować milionerów? Mam wątpliwości. Chciałbym, aby środki z 500 plus nie były przeznaczone na alkohol. Chciałbym, aby były wykorzystywane z myślą o dzieciach – dodał prezydent Poznania.

11:44 Odpowiedzi Kidawy-Błońskiej i Jaśkowiaka pokazują zaskakującą zbieżność poglądów. Politycy PO uważają to za właściwą strategię.

11:35 Półmetek debaty i pojawiają się pierwsze komentarze. Tak o spotkaniu w Domu Dziennikarza myśli publicysta Michał Kolanko.

11:25 Kandydaci PO na prezydenta chcą karać wszystkich, którzy doprowadzili do łamania konstytucji. Kidawa-Błońska chce wyciągać konsekwencje, a Jaśkowiak mówi wprost. – Nie mam wątpliwości, że trzeba postawić prezydenta Dudę przez Trybunał Stanu. I wszystkich, którzy łamali konstytucję. Nawet wśród rządzących nie ma wątpliwości, że oskarżenie trzeba postawić Marianowi Banasiowi – powiedział.

11:19 Do czego przekona wyborców PiS-u Jacek Jaśkiewicz?

Potrafiłem rozmawiać z kibicami, potrafiłem negocjować z kościołem. My się różnimy, ale musimy się szanować i współdziałać. Można było dojść do kompromisu z wojewodą z PiS i z kibicami. Nie uciekam od trudnych pytań. Prawda najlepiej się broni. Na mnie głosowało 30 proc. wyborców PiS w grupie seniorów – mówi prezydent stolicy Wielkopolski.

11:15 Pierwsze pytanie: do jakich emocji chcecie się odwoływać do elektoratu PiS, aby wygrać wybory?

Małgorzata Kidawa-Błońska chce rozmawiać z różnymi środowiskami, które były dotąd krytyczne. – Ludzie chcą być zauważeni, chcą wiedzieć, że mają wpływ na decyzje podejmowane na górze. Chcą wiedzieć, że ich problemy są brane na poważnie. To prezydent ma szansę na ten temat rozmawiać. Przez ostatnie lata można było rozmawiać o sprawach klimatu i służby zdrowia. Obiecanki, oszusta i ściemnianie niczego nie dadzą – powiedziała.

11:10 Jaśkowiak zaczął od podziękowań dla swoich wyborców i sympatyków. Jako potencjalny prezydent Polski deklaruje, że będzie zawsze stał po stronie obywateli. – Nie wiem czy mi zaufacie, czy będę mógł iść z hasłem „Prawdziwy prezydent, przyszła Polska”. Ten prawdziwy prezydent to taki, który potrafi rozmawiać z kościołem w wyprostowanej pozycji, ale nie jest antyklerykałem. I nie zakłamuje historii.

11:04 Jako pierwsze dyskusję rozpoczęła Kidawa-Błońska. Dlaczego kandyduje? – Bo nie zgadzam się na kolejnych Banasiów, Piotrowiczów, Misiewiczów. Kiedy prezydent będzie strzegł konstytucji, nie będzie dochodziło do takich patologii – powiedziała.

Dodała, że kandyduje też dlatego, bo kobieta pozwoli zasypać podziały w polskim społeczeństwie i ma większe szanse zasypania różnić. Jako prezydent chce zmienić Polskę na kraj z przyjaznym uśmiechem.

11:00 Debata rozpoczęła się o 11.02.

10:43 Moderatorem debaty będzie były dziennikarz m.in. TVP i Polskiego Radia Przemysław Szubartowicz.

10:39 Tak będzie wyglądała scena, na której zmierzą się rywale z PO.

10:26  Debata kandydatów PO na kandydata na prezydenta rozpocznie się o godz. 11 i potrwa godzinę. Spotkanie odbędzie się w Domu Dziennikarza przy ulicy Foksal.

Kidawa-Błońska i Jaśkowiak będą odpowiadali na pytania dotyczące m.in. polityki zagranicznej, gospodarki, zdrowia i praworządności. Część pytań będzie pochodziło od Internautów. Każdy może napisać swoje pytanie na Twitterze PO.

10:10 Prezydent Poznania przygotowuje się do dyskusji. Na razie brak informacji o przygotowaniach wicemarszałek Sejmu.

09:00 Transmisję z debaty Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka będzie można oglądać online m.in. w mediach społecznościowych PO.

08:35 Według Jaśkowiaka, dla PiS wygrana kandydata opozycji w wyborach prezydenckich będzie oznaczała przyszłą wygraną w wyborach parlamentarnych. Dlatego trwająca kampania wyborcza będzie walką o polityczne być albo nie być.

08:26 – Potrafiłem twardo negocjować z kościołem. Byłbym w stanie twardo negocjować z premierem, nawet jeśli byłby nim Jarosław Kaczyński – powiedział Jaśkowiak w Radiu ZET. – Negocjacje to mój żywioł, uczyłem się tego przez 20 lat w biznesie. A biznes uczy kompromisu – dodał prezydent Poznania.

Jacek Jaśkowiak w Radiu ZET
Autor: ABR

08:23 Jacek Jaśkowiak jest od godziny 8.02 gościem Radia ZET.

08:10 Czy Jaśkowiak będzie dobrym kandydatem na prezydenta? Zobacz zaskakujący wynik naszej sondy!

08:04 W PO nie było chętnych do walki z Kidawą-Błońską. Jaśkowiak był jedynym członkiem PO, który zdecydował się ubiegać o start w wyborach prezydenckich. Poinformował o swojej decyzji w listopadzie na Facebooku.

08:02 Jacek Jaśkowiak

Ma 55 lat. Jest politykiem i przedsiębiorcą. Prezydent Poznania od 2014 r. W 2013 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W wyborach na prezydenta Poznania w 2018 ubiegał się o reelekcję jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Wybory wygrał w I turze, otrzymując 55,99 proc.

Przeczytaj więcej o polityku, który powalczy z Małgorzatą Kidawą-Błońską

08:01 Małgorzata Kidawa-Błońska

Małgorzata Maria Kidawa-Błońska (z domu Grabska) ma 62 lata. Polityk, producentka filmowa i socjolog. Posłanka na Sejm od V kadencji. W latach 2014-15 była sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W tym czasie była rzecznikiem premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Marszałek Sejmu VII kadencji, wicemarszałek Sejmu VIII i IX kadencji.

08:00 Dzień dobry. Do debaty zostały trzy godziny. Zanim rozpoczniemy relację, przypominamy sylwetki polityków PO, którzy wezmą w niej udział.