Kaczyński GROŹNIE! Stanowcze słowa o pieniądzach

2020-10-13 8:09 Jot, PAP
Jarosław Kaczyński
Autor: Piotr Molęcki/Super Express

Wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Gazecie Polskiej Codziennie. Jak zapowiedział, Polska będzie twardo stać przy swoim w sprawie unijnego budżetu: - Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę, nie damy się terroryzować pieniędzmi, będzie weto; jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski.

W rozmowie z gazetą Kaczyński mówił, o co chodzi w kontekście relacji Polski z Unią Europejską: - Ja nazwę te działania po imieniu: mamy do czynienia z próbą odebrania nam suwerenności, nawet w sferze kultury. Prezes Prawa i Sprawiedliwości dodał: - Żeby wszystkim uzmysłowić, o co chodzi w sporze z Unią, posłużę się przykładem PRL. Otóż z punktu widzenia komunistycznego wzorca czyli Związku Sowieckiego istnienie indywidualnych gospodarstw rolnych to było horrendum, a jednak w PRL one istniały. Działanie Kościoła Katolickiego też było nieakceptowalne, mimo to w Polsce Ludowej Kościół działał, choć oczywiście był szykanowany, prześladowany, brutalnie gnębiony. Czyli nawet w warunkach komunizmu pewne sfery ludzkiej wolności, możliwość wyboru, były do obronienia. Polska oczywiście była całkowicie podporządkowana Moskwie, ale pewna oddzielność jednak została zachowana - mówił Kaczyński.

ZOBACZ: Były minister SZOKUJE! Co on opowiada?! To już WOJNA w PiS

- A dziś instytucje Unii Europejskiej, jej przeróżni urzędnicy, jacyś politycy, których Polacy nigdy nigdzie nie wybierali, żądają od nas byśmy zweryfikowali całą naszą kulturę, odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba. Przecież żadnego innego uzasadnienia nie ma. Nie ma śladu uzasadnienia traktatowego, jest to sprzeczne z naszą deklaracją o suwerenności kulturowej podjętej przez Sejm przed wejściem do UE. Na takie działania nie będzie zgody. Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie - zapowiedział groźnie wicepremier. 

Dopytywany, czy będzie zatem weto dla budżetu i koronafunduszu, szef PiS odpowiedział: "Będzie weto". - Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz - bo już to mówiłem - jesteśmy po dobrej stronie historii. To ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, narzucić jakieś swoje widzimisię, są na drodze do upadku - przyznał Jarosław Kaczyński.

SPRAWDŹ: Ulubione wino Kaczyńskiego? Jego człowiek ujawnia! Wielu będzie w szoku!

Super Raport 12.10 (Goście: Piotr Müller - rzecznik prasowy rządu, PiS oraz Krzysztof Gawkowski - Lewica)
Najnowsze