Kaczyński może się cieszyć. Ziobro i Gowin NA KOLANACH. Najnowszy sondaż

2020-09-20 11:11 tw
Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin
Autor: Tomasz Radzik/Super Express

Od czwartkowego wieczoru trwa koalicyjny dramat. Zjednoczona Prawicy, zdaniem polityków PiS już nie istnieje. Solidarna Polska i Porozumienie przekonują, że można i trzeba się dogadać, wierząc, że uda się uspokoić wściekłego Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS ma jednak powody do radości: Ziobro i Gowin nie mają żadnych asów atutowych. Najnowszy sondaż nie daje im szans na przetrwanie bez PiS.

Z najnowszego badania pracowni IBRIS przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika jasno: nie ma koalicji, Solidarnej Polski i Porozumienia nie ma Sejmie. Przeprowadzony w piątek, czyli w najgorętszym momencie „wojny na górze”, sondaż daje partiom Ziobry i Gowina wynik w granicach błędu statystycznego. Mogą liczyć odpowiednio na 1,5 oraz 1,2 proc. Samodzielny start dałby Prawu i Sprawiedliwości 35 proc. poparcia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tomasz Walczak: ziobrystów wykastrują i spacyfikują. Jaka przyszłość czeka Zjednoczoną Prawicę?

Według sondażu IBRIS oprócz PiS w Sejmie znalazłby się jeszcze cztery partie: Koalicja Obywatelska z poparciem 21,8 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni – 10,6 proc., Konfederacja – 8,2 proc., Lewica 5,8 proc. Poza Sejmem oprócz Solidarnej Polski i Porozumienia znalazły się też PSL.

A jak wyglądałby sondaż, gdyby – tak jak dotychczas – Zjednoczona Prawica startowała pod jednym szyldem? Koalicja PiS-Solidarna Polska-Porozumienie uzyskałaby 40,9 proc. poparcia. Na dalszych miejscach bez zmian i bez znacznych różnic w poparciu: KO – 22,4 proc., Polska 2050 – 11,2, Konfederacja – 8,1 proc., Lewica – 5,4 proc. Poza parlamentem znów znalazłby się PSL.