Kaczyński się wścieknie! Gowin zagłosował z opozycją przeciw PiS

2021-06-15 19:30
Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin
Autor: Marek Zieliński/Super Express Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (60 l.) po raz kolejny postawił się prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu (72 l.)! Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wicepremier i ośmiu innych posłów Porozumienia, zagłosowali za powołaniem na urząd rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka (39 l.). Tym samym ludzie Gowina sprzeciwili się kandydatce Prawa i Sprawiedliwości, niezależnej senator Lidii Staroń (61 l.). Na osłodę prezesowi PiS pozostaje fakt, że Sejm i tak powołał Staroń na stanowisko RPO.

Jarosław Gowin głosował z opozycją przeciw PiS

Jarosław Gowin nie rzucał słów na wiatr i postawił się Jarosławowi Kaczyńskiemu. Do ostatniej chwili ważyły się losy wyboru nowego rzecznika praw obywatelskich przez Sejm. Wszystko właśnie przez woltę części polityków Porozumienia, którzy – wraz z opozycją – poparli prof. Marcina Wiącka. Z opozycją, oprócz Gowina, zagłosowali: Stanisław Bukowiec, Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek, Marcin Ociepa, Wojciech Murdzek, Grzegorz Piechowiak, Magdalena Sroka i Michał Wypij. Tylko dwóch posłów Porozumienia, należących do klubu PiS, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mirosław Baszko, zagłosowało za kandydaturą Lidii Staroń.

Nie przegap: Zakończyło się głosowanie na RPO. Lidia Staroń z bezwzględną większością głosów

Ostatecznie niezależna senator uzyskała bezwzględną większość głosów. Na kandydatkę PiS zagłosowało 231 posłów, 222 posłów poparło prof. Marcina Wiącka, dwóch wstrzymało się od głosu. Zjednoczonej Prawicy pomogły m.in. głosy Pawła Kukiza (58 l.) i trzech posłów Konfederacji.

Nie przegap: Szokujące głosowanie w Sejmie ws. RPO. Kaczyński brata się z Konfederacją?

Staroń powalczy o większość w Senacie

Teraz PiS i Lidię Staroń czeka trudna walka o uzyskanie większości w Senacie. – Trudno powiedzieć, jaki będzie wynik. Ludzie wiedzą, co robię przez tyle lat. Będę rozmawiała ze wszystkimi – mówiła pani senator zaraz po sejmowym głosowaniu.

Posłowie już po raz piąty głosowali nad wyborem nowego RPO. Po tym, jak we wrześniu zeszłego roku upłynęła pięcioletnia kadencja Adama Bodnara (44 l.), PiS dwukrotnie w Sejmie odrzucił kandydatkę opozycji Zuzannę Rudzińską-Bluszcz (39 l.). Następnie senacka większość sprzeciwiła się powołaniu na RPO dwóch kandydatów Zjednoczonej Prawicy przegłosowanych wcześniej przez Sejm: wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka (54 l.) i posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego (46 l.).

Super Raport 15.06 (Goście: Bogdan Zdrojewski - PO, Waldemar Buda - wiceminister funduszy i polityki regionalnej, PiS), Sedno Sprawy: Leszek Miller
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE