Kaczyński stawia na jakość. Polskie Abramsy będą z TUSK-iem!

2021-07-31 6:00
Kupujemy czołgi z TUSK-iem
Autor: US ARMY Kupujemy czołgi z TUSK-iem

Abramsy dla Polski. Choć nagły zakup 250 czołgów M1A2 Abrams za 23,3 mld zł przez Ministerstwo Obrony Narodowej wzbudza wiele kontrowersji, jednak eksperci w jednej kwestii są zgodni – Abrams to prawdopodobnie najlepszy czołg produkowany obecnie na świecie. Jak donosi „Polska Zbrojna”, Abramsy dla Polski w wersji SEPv3 mają być wyposażone w wyśmienity system TUSK – Tank Urban Survival Kit, czyli pakiet urządzeń i systemów zwiększających możliwości bojowe w terenie zabudowanym.

Polskie Abramsy z systemem TUSK

O zakupie polskich czołgów Abrams poinformowali na konferencji prasowej sam prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister obrony marodowej Mariusz Błaszczak. Zaprezentowany w 2006 r. TUSK do 2008 r. w różnych konfiguracjach trafił do wszystkich amerykańskich Abramsów biorących udział w misji w Iraku. System TUSK to przede wszystkim wybuchowy pancerz reaktywny zainstalowany na wieżyczkach i burtach. Z tyłu wieżyczki znajduje się ekran przeciwkumulacyjny, chroniący przed granatnikami przeciwpancernymi. Dodatkowe opancerzenie znajduje się także pod czołgiem, co zapewnia lepszą ochronę dla załogi przed improwizowanymi minami przeciwpancernymi, powszechnie używanymi przez powstańców w Iraku i Afganistanie.

>>>RETRO EXPRESS: Dziennikarze "SE" relacjonują z Iraku (2004)

TUSK: Działko .50 cala, aktywne radary i 360-stopniowa kamera

Czołgiści z TUSK-iem dostaną kontrolę nad zdalnie sterowanym ciężkim karabinem maszynowym kalibru .50 cala z potrójnym powiększeniem oraz dwoma karabinami automatycznymi 7,62 mm. Ważnym elementem TUSK-a są cztery aktywne radary, które na bieżąco monitorują otoczenie pojazdu i w razie wykrycia zagrożenia – np. nakierowanego pocisku przeciwpancernego – powodują wystrzelenie formowanych wybuchowo, rozproszonych penetratorów. Ponadto dowódca M1 Abrams z TUSK-iem ma 360-stopniową kamerę, która pozwala mu zachować jak największą świadomość terenu walki. Pierwsze maszyny mają trafić do Polski już w przyszłym roku. 

>>>WIĘĆEJ W "SUPER EXPRESSIE"

>Wpadka na konferencji Kaczyńskiego i Błaszczaka! Chodzi o Abramsy. Wszyscy to widzieli

>Służby PRL wykradły plany Abramsa? Czytaj o historii wywiadu LWP

Błaszczak czy Piłsudski? Nie uwierzysz, jak uczcili ministra obrony narodowej. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 177 [WIDEO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE