Karczewski na safari Bielan do Chin. Na podróże marszałków wydano MAJĄTEK!

2018-05-08 7:00 Jakub Szczepański

Choć Senat RP jest nazywany "izbą refleksji i zadumy", to jego kierownictwo wcale się nie zastanawia. Szczególnie jeżeli chodzi o egzotyczne wyjazdy. Jak ustalił "Super Express", odkąd PiS przejął władzę, na podróże marszałków i wicemarszałków Senatu wydaliśmy. 666,7 tysięcy złotych!

Ścisłe kierownictwo Izby Wyższej liczy pięciu członków. Jeśli chodzi o wojaże, w ścisłej czołówce są politycy partii rządzącej: Adam Bielan (44 l.), Stanisław Karczewski (63 l.) oraz Maria Koc (54 l.). Za podróże senackiego rekordzisty, czyli Bielana, zapłaciliśmy 265,7 tys. zł. Marszałek Karczewski kosztował podatnika 205,4 tys. zł, a wicemarszałek Koc - 106,5 tys. zł.

- Jeśli marszałek mnie oddeleguje, to wyjeżdżam. Polonia nas zaprasza, a my jeździmy - zdradza nam senator Koc. Podkreśla, że rodacy z zagranicy "liczą na senatorów". To pewnie dlatego senacka śmietanka odwiedza tak egzotyczne kraje, jak: Australia (Obchody Roku Kościuszki), Indonezja, Kenia, RPA (oficjalne wizyty) czy Arabia Saudyjska (Spotkanie Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej NATO). Koszty jednego wyjazdu wahają się od kilkuset do nawet 30 tys. zł!

W tym roku wicemarszałek Michał Seweryński (79 l.) z PiS wziął już na przykład udział w obchodach setnej rocznicy istnienia Parafii Matki Bożej Różańcowej w Passaic (USA). Koszt podróży? Blisko 19 tys. zł! Z kolei Adam Bielan m.in. otworzył New York Polish Film Festival i jego podróż wyniosła 23,6 tys. zł. Senatorom zdarza się bywać nawet na takich imprezach, jak XVI Rodzinny Zlot Turystyczny!

Co najciekawsze, Bogdan Borusewicz (69 l.) z PO, który słynął z częstych lotów do Trójmiasta, by wyprowadzać psa, za wiele na podróże nie wydał. Od 2015 r. zapłaciliśmy za niego "ledwie" 34,2 tys. zł. Chociaż w tym przypadku zaszła "dobra zmiana"...

Stanisław Karczewski - 205,4 tys. zł

Kenia

USA

RPA

Rumunia

Chorwacja

Adam Bielan - 265,7 tys. zł

USA

Chiny

Albania

Gruzja

Arabia Saudyjska

Maria Koc - 106,5 tys. zł

Chiny

Nowa Zelandia

Australia

Izrael

Mołdawia

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd Szydło wydał 111 tys. na alkohol