Kidawa-Błońska W FURII. Żąda przeprosin od ojca Dudy

2019-10-09 19:04 CHA
Małgorzata Kidawa-Błońska. Konwencja Programowa Koalicji Obywatelskiej
Autor: EAST NEWS Małgorzata Kidawa-Błońska. Konwencja Programowa Koalicji Obywatelskiej

Profesor Jan Duda, kandydat PiS do Senatu, a jednocześnie ojciec prezydenta rozwścieczył Małgorzatę Kidawę-Błońską! Poszło o jego kontrowersyjną wypowiedź, dotyczącą in-vitro. Wicemarszałek Sejmu poczuła się żywo dotknięta słowami profesora. - Żądam, żeby pan Duda przeprosił wszystkie rodziny – stwierdziła ostro.

O co chodzi? Ojciec głowy państwa stwierdził podczas debaty „Gazety Wyborczej” w Krakowie, że metoda in-vitro… jest niezgodna z konstytucją. - Ta procedura jest według mnie eksperymentem medycznym – wypalił, podpierając się 39. artykułem Konstytucji, mówiącym, że „nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody”.

Ojciec prezydenta Dudy o dzieciach z in vitro: Eksperymenty medyczne

- Dziecko poczęte w wyniku in vitro to jest człowiek, to nie jest przedmiot, który można podarować rodzicom pragnącym mieć dziecko. To niesłychana pycha i brak odpowiedzialności ludzi, którzy podejmują się tego wobec przyszłych losów tego człowieka, którego życie w ten sposób się rozpoczyna. Dla mnie ryzyko, jakie się z tym wiąże, jest gigantyczne – przekonywał.

- Wielkim skandalem jest mówienie o eksperymencie medycznym do par, które od lat starają się, leczą i chcą posiadać dzieci oraz ocenianie ich, że są gorsi – oceniła.

- Każdy marzy, by dziecko rosło, rozwijało się i było szczęśliwe. I nikomu do głowy nie przychodzi nazywanie dzieci inaczej niż słowami miłości. A ktoś kto mówi, że dziecko, które urodziło się dzięki metodzie in vitro jest eksperymentem, nie rozumie ludzi – dodawała ostro.

- Dlatego żądam, żeby pan Duda przeprosił wszystkie rodziny, niezależnie, czy mają dzieci urodzone metodą in vitro, czy w inny sposób. Nazywanie ich w ten sposób jest niegodne i skandaliczne. Nam wszystkim słowo przepraszam się należy – skwitowała.

Dziś Jan Duda przeprosił za swe słowa. - Jeśli rodziny poczuły się urażone, to ja je przepraszam. Uważam, że każdy ma prawo pragnąć dziecka. To jest prawo przyrodzone i naturalne, a jeśli zgłaszam zastrzeżenia to do tych, którzy podejmują się wykonywania zabiegów in vitro - powiedział.

Najnowsze