Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Wiceminister STANOWCZO o nauce zdalnej. "Nie karzmy szkół"

2021-12-29 13:06
Nauka zdalna
Autor: SHUTTERSTOCK Nauka zdalna będzie do 9 stycznia. Co dalej?

Kiedy dzieci wrócą do szkoły po przerwie świątecznej? To pytanie zadają sobie rodzice oraz dzieci i młodzież. Zdalne nauczanie, tak znamienne dla czasów pandemii, daje im się we znaki. Dzieci uczą się zdalnie od 20 grudnia. Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego po świętach nie wróciły do nauki stacjonarnej, zdalne nauczanie zostanie do 9 grudnia 2022 roku. A co dalej? Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Dowiecie się z tego artykułu.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Wiceminister STANOWCZO o nauce zdalnej. "Nie karzmy szkół"

Nauka zdalna dzieci i młodzieży od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 roku to jedno z obostrzeń wprowadzonych w Polsce na początku grudnia w związku z czwartą falą pandemii i groźnym, wyjątkowo zaraźliwym wariantem omikron. Ze zdalną szkołą do 9 stycznia pogodzili się uczniowie, ale i rodzice. Jednak wszyscy zadają sobie pytanie: kiedy dzieci wrócą do szkoły?

O to, czy 10 stycznia dzieci i młodzież powrócą do nauki stacjonarnej w szkołach wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski był pytany w radiowej Trójce. Jego stanowcza odpowiedź zaskakuje. Nikt się chyba nie spodziewał, że wiceminister odpowie bez owijania w bawełnę, podając konkretny termin, kiedy dzieci wrócą do szkoły.

- W chwili obecnej na 100 proc. 10 stycznia dzieci wrócą do szkoły. Intuicja również podpowiada mi, że ta data jest w żaden sposób niezagrożona. Dzieci 10 stycznia wrócą do szkół – powiedział w Trójce Rzymkowski.

ZOBACZ TAKŻE: Konferencja ministra zdrowia. Nowe obostrzenia: Obowiązkowe szczepienia, nauka zdalna i zwiększone limity od 15 grudnia 2021

Nauka zdalna od 20 grudnia. Kiedy dzieci wrócą do szkoły? 

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzjami rządu, uczniowie szkół podstawowych i średnich mają uczyć się zdalnie od 20 grudnia do 9 stycznia. Od 23 grudnia do 2 stycznia w szkołach trwa przerwa świąteczna, wolna od zajęć. Zdalna nauka obowiązywała więc 20, 21 i 22 grudnia i będzie prowadzona 3, 4, 5 stycznia oraz 7 stycznia, jeśli szkoła pracuje tego dnia (w części jest to dzień wolny z tzw. puli dni do dyspozycji dyrektora).

Rzymkowski, pytany w Trójce o ewentualne plany, w zależności do rozwoju pandemii, wiceminister odparł, że "model, który przyjęto i obowiązywał od 1 września do 20 grudnia, był dobry, tzn. w sytuacji ogniska w danej placówce, (…) w zależności od jego skali, szkoła działała w trybie hybrydowym (…) albo zdalnym".

Są w Polsce szkoły (…), w których COVID-19 w ogóle się nie pojawił od 1 września do 20 grudnia. Nie karzmy tych szkół i tych uczniów nauką zdalną, bo to jest swoista kara, absolutnie niezasłużona - stwierdził Rzymkowski.

Ponadto wiceminister przypomniał, że resort prowadzi statystyki w tym obszarze. "Pod koniec listopada było słabo, notowaliśmy rekordy. Na początku grudnia widać było odbicie. Szkoła jest papierkiem lakmusowym społeczeństwa, po funkcjonowaniu szkół widać kolejne fale covidu. Widać było, że szczyt czwartej fali, która na jesieni tego roku przetoczyła się przez Polskę, był pod koniec listopada" – wskazał.

Warto dodać, że w czasie, kiedy dzieci i młodzież mają naukę zdalną, otwarte są przedszkola i żłobki.

Sonda
Jak myślisz, kiedy pandemia koronawirusa się skończy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE