Kiedy otwarcie szkół? Jasne i jednoznaczne stanowisko ministra zdrowia. Co na to rodzice?

2021-01-27 10:14 TWO
Szkoła
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Kiedy starsi uczniowie wrócą do klas? Na razie w kwestii szkół nic się nie będzie się działo – oznajmił w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapytany w Radiu Zet, czy możliwe jest otwarcie szkół od 8 lutego. - Absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół. W drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po wynikach tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki – powiedział Niedzielski. Jak dodał, jeżeli okaże się, że otwarcie szkół dla uczniów z klas I-III nie przyniosło wzrostu odsetka zachorowań, to pojawi się przestrzeń do podejmowania dalszych decyzji. Zapraszamy do zamieszczania opinii na ten temat w naszej sekcji komentarzy.  

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski powiedział w poniedziałek, że w lutym jest szansa na powrót do szkół większej liczby uczniów. "Na razie analizujemy sytuację epidemiologiczną" – poinformował na antenie Polskiego Radia Łódź. Podkreślił, że pierwsze oceny powrotu dzieci z klas I-III do szkół w ubiegłym tygodniu będą możliwe dopiero za kilka dni, kiedy ministerstwo edukacji będzie miało pierwsze dane epidemiczne. - Trzeba poczekać na wyniki pandemiczne jeszcze dobę lub dwie – zaznaczył. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział natomiast, że na razie w kwestii szkół nic nie będzie się działo. - Nie, ja absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół. Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki – stwierdził szef resortu zdrowia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kaczyński zawiesza ważnego posła PiS. Girzyński: postąpiłem od A do Z zgodnie z prawem

Koniec LOCKDOWNU od 1 lutego? Semeniuk: w pierwszej kolejności otworzymy GALERIE

Siłownie zamknięte, bo prof. Horban uważa, że można ćwiczyć na dworze. Komentarz Adama Federa [WIDEO].

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kiedy zapadnie dotycząca powrotu starszych roczników do szkół, zwrócił uwagę, że widać pewną stabilizację pandemii w Polsce, ale jednak w innych krajach widać „dynamikę koronawirusa i pandemii".

- Widzimy, co robią inne rządy, w tym rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy Francji. To wszytko są naczynia połączone, nie jesteśmy wyspą, do której to wszytko nie dociera, więc musimy brać to wszytko pod uwagę. W drugim tygodniu lutego będziemy chcieli ponownie przetestować nauczycieli, którzy wrócili do szkoły. To będzie materiał dla epidemiologów, wirusologów. Na podstawie tego oraz wszystkich pozostałych danych, które spływają na bieżąco, będzie podejmowana decyzja – zaznaczył Czarnek.

Najnowsze