Kim był Jan Lityński? Mało kto wie, ile ciężkich chwil przeszedł

2021-03-08 15:52 OSC
Jan Lityński
Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Jan Lityński

Kim był Jan Lityński? Zmarły 21 lutego 2021 roku w tragicznych okolicznościach przedstawiciel Solidarności na stałe zapisał się na kartach historii. Przypominamy najważniejsze wydarzenia z jego życia.

Kim był Jan Lityński? Wiele osób zapamięta go legendę Solidarności, zasłużonym w walce o wolna Polskę.

Jan Lityński urodził się w 1946 roku w Warszawie. Ukończył wydział Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zarabiał na życie najpierw jako robotnik, później jako programista komputerowy.

W 1968 roku był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień, za co został skazany na  2,5 roku pozbawienia wolności. Karę odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich.

Nie przegap: Wstrząsające informacje na temat Wałęsy! Pękł mu drut w sercu. Co z jego zdrowiem? [TYLKO U NAS]

W 1976 roku został współzałożycielem pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą, „Biuletynu Informacyjnego”, a rok później był także współredaktorem niezależnego „Robotnika”, działającego na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Był członkiem redakcji „Krytyki”.

Jan Lityński został doradcą władz NSZZ „Solidarność” w 1980 roku. Aresztowany w 1981 roku uciekł z przepustki w 1984 i w tym samym roku został członkiem działającego w solidarnościowym podziemiu Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu, został także wybrany w województwie wałbrzyskim do Sejmu RP.

Od tego czasu do roku 2001 był posłem na Sejm, przewodniczył między innymi Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. W 2008 roku został doradcą Polskich Linii Lotniczych LOT ds. społecznych.

W 2010 roku dostał posadę doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Był odpowiedzialny za kontakt z partiami i środowiskami politycznymi. Funkcję pełnił przez niespełna 5 lat.

W 2006 roku został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim. W 2008 roku uhonorowano go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 201 roku dostał odznaczenie Krzyża Wolności i Solidarności z rąk Bronisława Komorowskiego.

Jan Lityński był trzykrotnie żonaty. Pierwszą wybranką była Anna Dodziuk, kolejną Krystyna Zegarska. Ostatni ślub wziął z Elżbietą Bogucką. Był ojcem jedynaczki, Barbary.

Zmarł 21 lutego 2021 roku. Utopił się w rzece Narew, gdy próbował uratować swojego psa. Pogrzeb Jana Lityńskiego odbędzie się w środę 10 marca na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Najnowsze