Kim jest posłanka PiS, która powiedziała NIE dla kandydatury Piotrowicza?

2019-11-22 19:07 ABR
Kim jest posłanka PiS, która powiedziała NIE dla kandydatury Piotrowicza?
Autor: Adrian Grycuk, Wikipedia Małgorzata Golińska

W czwartek Sejm wybrał na sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę. Najbardziej kontrowersyjna była kandydatura Piotrowicza, prokuratora stanu wojennego, ale spośród posłów PiS tylko jedna osoba nie oddała na niego głosu – wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.

W kole parlamentarnym PiS podczas głosowania obowiązywała żelazna dyscyplina. Kilku posłów, nie chcąc zagłosować za Piotrowiczem, ale nie chcąc też narazić się szefowi partii, wyszło z sali – formalnie byli nieobecni. Tylko jedna posłanka z PiS jawnie zagłosowała przeciwko prawnikowi, który zrobił karierę w PRL.

Posłowie opozycji informowali zaraz po głosowaniu, że za złamanie dyscypliny Golińska usłyszała reprymendę z usta samego Jarosława Kaczyńskiego. Nie wiadomo jak zakończyła się ta rozmowa.


Małgorzata Golińska ma 39 lat, jest leśnikiem i pochodzi ze Szczecinka (woj. zachodniopomorskie). Jest córką Mariana Golińskiego, który zginął 10 lat temu w wypadku samochodowym. Ojciec posłanki również był parlamentarzystą, a w przeszłości także burmistrzem Szczecinka, członkiem NSZZ Solidarności i Akcji Wyborczej Solidarność (zanim wstąpił do PiS).

Golińska była posłanką w minionej kadencji Sejmu. W latach 2018–2019 była sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, a od niedawna jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu.

Najnowsze