Rafał Piech, nowy lider antyszczepionkowców. Szokuje słowami o szczepionkach przeciw COVID-19

2022-01-18 7:42
 Rafał Piech
Autor: Tomasz Kawka / East News

Rafał Piech, nowy lider antyszczepionkowców, szokuje słowami o szczepionkach przeciw COVID-19. Do niedawna był znany tylko na Śląsku, ale teraz usłyszała o nim cała Polska. A to za sprawą kontrowersyjnych i szokujących wręcz poglądów. Koronawirusa SARS-CoV-2 chce leczyć amantadyną. Szczepionki przeciw COVID-19 nazywa eksperymentem. Kim jest Rafał Piech, nowy lider antyszczepionkowców? Przystojny skądinąd polityk szokuje swoimi wypowiedziami i w ogóle nie kryje się z antycovidowymi opiniami.

Rafał Piech, nowy lider antyszczepionkowców. Szokuje słowami o szczepionkach przeciw COVID-19

„Nic lepszego nie może nas spotkać” - tak Rafał Piech (41 l.) skomentował Rafał Piech w mediach społecznościowych informację o tym, że członkowie Rady Medycznej ds. COVID-19 przy premierze Mateuszu Morawieckim, tuż przed jej rozpadem, apelowali o dymisję Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty. Równocześnie Rafał Piech pogratulował Barbarze Nowak, która - jak on - zasłynęła z antyszczepionkowych poglądów. Wygłosiła je na antenie Radia Zet, mówiąc, że szczepienia są eksperymentem. „Gratulujemy odwagi, tylko prawda nas wyzwoli” - przyszedł jej w sukurs w mediach społecznościowych. Wyraźnie wyrasta na nowego lidera antyszczepionowców.

Nie krył też zadowolenia po tym, jak w piątek, 14 stycznia z członkostwa w Radzie Medycznej ds. COVID przy premierze zrezygnowało aż 13 z 17 członków. Lekarze i naukowcy mieli dość, bo rząd nie słuchał ich rekomendacji. Piech napisał w mediach społecznościowych: "Cuda się zdarzają. Obyście już nigdy nie wracali. Wystarczy kłamstw i manipulacji. 38 mln Polaków zostało oszukanych".

ZOBACZ TEŻ: Rada Medyczna ds. COVID-19 się rozpada! 13 członków rezygnuje! Morawiecki ma problem

Rafał Piech, polityk, który powierzył miasto Matce Boskiej. Kim jest?

Rafał Piech do niedawna był znany w swoim rodzinnym mieście – Siemianowicach Śląskich i na Śląsku. Od 2014 roku jest prezydentem Siemianowic, 66-tysięcznego miasta na Śląsku. Młody, energiczny, przystojny. Ma 41 lat, jest żonaty, ma piękną żonę i trójkę dzieci. Po raz pierwszy wygrał wybory samorządowe osiem lat temu, pokonując ówczesnego prezydenta miasta Jacka Guzego dopiero w drugiej turze. W 2018 roku wygrał już w cuglach. Dogrywka nie była konieczna.

Kiedy Rafał Piech został prezydentem w 2014 roku, zasłynął z „ludzkiego” spojrzenia na miasto – z perspektywy zwykłego mieszkańca. Na pierwszy wywiad jako świeżo upieczony prezydent miasta przyjechał do redakcji „Dziennika Zachodniego” w Sosnowcu… tramwajem. Jak mówił wówczas w rozmowie z DZ, tak jest taniej, a z okien tramwaju widać więcej niż zza szyb służbowego samochodu.

Rok później o Piechu usłyszała cała Polska, gdy powierzył Siemianowice Śląskie opiece Matki Boskiej, wprawiając wszystkich w osłupienie. „Każde miasto ma osobę odpowiedzialną. W Siemianowicach Śląskich taką osobą jest Maryja. Ona otrzymała klucze do tego miasta, jest menedżerem i je prowadzi” - mówił kilka lat później podczas spotkania „Oddaj się Maryi”, które odbyło się w lipcu 2018 roku w Niepokalanowie. Ale jeszcze wtedy nikt się nie spodziewał, że stanie się nowym liderem antyszczepionkowców.

Mieszkańcy pytają się mnie, skąd biorę na to pieniądze, że tyle rzeczy udało się zrobić i to w ciągu czterech lat. Myślę, że to wszystko to działanie Matki Bożej i Jezusa” - mówił Rafał Piech cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Niedawno o prezydencie Siemianowic znów zrobiło się głośno. Rafał Piech zdradził swoje poglądy na temat pandemii. Zszokował wszystkich, gdy stał się liderem antyszczepionkowców w Polsce. Wraz z dziennikarzem Janem Pospieszalskim, posłanką PiS Anną Marią Siarkowską, Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi, twórcami akcji Ratujmy Maluchy, założył ruch przeciwników szczepień „Polska Jest Jedna". Jego twórcy twierdzą oficjalnie, że chcą walczyć z segregacją sanitarną. A Piech nie ukrywa, co myśli o szczepieniach przeciwko COVID-19. Nazywa je eksperymentem. Gdy w połowie grudnia 2021 roku prezydenci śląskich i zagłębiowskich miast apelowali do premiera Morawieckiego o wprowadzenie prawnej możliwości weryfikowania osób zaszczepionych przeciw COVID-19, Piech był przeciwny (podobnie jak prezydent Gliwic Adam Neumann).

Teraz publicznie wyraził swoje poparcie dla kontrowersyjnych wypowiedzi Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty, na temat szczepień i rozpadu Rady Medycznej ds. COVID-19 przy premierze. Czy to początek kariery politycznej Piecha? O urząd prezydenta może ubiegać się jeszcze tylko raz. Nieoficjalnie mówi się, że Rafał Piech może wystartować w wyborach do parlamentu.

Sonda
Co myślisz o zachowaniu prezydenta Siemianowic Śląskich, Rafała Piecha?
Express Biedrzyckiej - Paulina Hennig-Kloska: Obowiązkowe szczepienia dla seniorów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE