Tomasz Walczak: ziobrystów wykastrują i spacyfikują. Jaka przyszłość czeka Zjednoczoną Prawicę?

2020-09-19 15:33 Tomasz Walczak
Zbigniew Ziobro
Autor: SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

Zjednoczona Prawica się rozpadła? Politycy PiS przekonują, że to już koniec, a koalicjanci mogą pakować manatki. Ale jesteśmy na etapie, że kiedy politycy PiS mówią o końcu koalicji, to tylko mówią. Żadnych formalnych kroków w tym kierunku jeszcze nie podjęli. Skoro jest tak źle, to czemu z tym zwlekają?

Prawda jest taka, że nikomu na końcu koalicji, a tym samym wcześniejszych wyborach i możliwej utracie władzy, nie zależy. Politycy PiS nie szczędzą gorzkich słów, zwłaszcza wobec Zbigniewa Ziobry, którego namaścili – nie bez racji zresztą – na głównego winowajcę problemów w Zjednoczonej Prawicy i obiecują srogą zemstę. Politycy Solidarnej Polski buńczucznie odpowiadają, że „koalicja trwa i trwa mać”. Jest w tym wszystkim coś z małżeństwa, w którym dawno wygasło jakiekolwiek uczucie, ale o rozwodzie nikt nie myśli, bo kredyt na 30 lat, bo dzieci, bo co dalej?

Zjednoczoną Prawicę łączy chęć utrzymania władzy i czerpania z jej sprawowania wymiernych korzyści. Za dużo małżonek, ojców, matek, kuzynów i pociotków żyje jak pączki w maśle z rządów tej ekipy, by komuś zależało, by ten bal szybko się zakończył. Fochy fochami, ale dla dobra wszystkich utrzymanków PiS i okolic koalicja przetrwa. Nawet jeśli wzajemna nienawiść i nieufność będą ją nadal zatruwać.

Oczywiście, bez zemsty się nie obejdzie. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że Kaczyński każe zdymisjonować Ziobrę i sprawdzić lojalność jego totumfackich, wśród których wierność wobec swojego przywódcy nie jest jednak bezgraniczna i często czysto umowna. Stanowisko będzie mógł pewnie zachować, jeśli ukorzy się przed Kaczyńskim. Możliwe, że czeka nas spektakl upokarzających hołdów wiernopoddańczych składanych prezesowi, które w wykonaniu Ziobry obserwowaliśmy już przed wyborami w 2015 r.

Co wydaje się bezsporne, to możliwie szerokie pozbawienie Solidarnej Polski wpływów w instytucjach państwowych i spółkach Skarbu Państwa, które obecnie pozwalają jej budować sieć zależności i lojalności politycznych. Kaczyński zapewne zechce wyjąć spod kurateli ziobrystów wszystko, co się da i pozbawić ich oraz ich ludzi stanowisk, pieniędzy i wpływów. Choć koalicja przetrwa, to projekt pt. Solidarna Polska zostanie wykastrowany i spacyfikowany. Osobna historia to los gowinowców, ale oni wiedzą, kiedy odpuścić, więc im krzywda się raczej nie stanie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze