Konferencja ministra zdrowia i premiera 23.02.2022

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS, SUPER EXPRESS Konferencja ministra zdrowia i premiera 23.02.2022

Konferencja ministra zdrowia i premiera. Ogromne zmiany od 1 marca. Co z maseczkami? [23.02.2022. ]

2022-02-23 9:47

Sytuacja epidemiczna w Polsce cały czas jest poważna. Z najnowszych dostępnych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że tylko ostatniej doby na koronawirusa zachorowało 20 456 , a zmarło 360, dane podał wiceminister zdrowia. W środę rano tuż po godz. 9:00 odbyła się konferencja premiera i ministra zdrowia. Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielsk. Jak się okazuje, część obostrzeń przestanie obowiązywać. Jednak dalej utrzymane zostanie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, wszędzie tam, gdzie dystans społeczny jest mniejszy.

Konferencja ministra zdrowia i premiera. W środę 23 lutego 2022 odbyła się konferencja Adama Niedzielskiego i Mateusza Morawieckiego. Konferencja rozpoczęła się po godz. 9:00. Sytuacja pandemiczna w Polsce nadal jest bardzo poważna, chociaż wyraźnie widać, że w ostatnim czasie mamy do czynienia ze zmniejszeniem fali pandemii.  - Jest waga prawdopodobieństwa, która mówi, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, że jeśli pojawią się kolejne fale, bo na pewno trzeba się liczyć, że na jesień pojawi się kolejna fala, to one już nie będą tak dolegliwe z punktu widzenia systemu opieki - zapowiadał minister zdrowia w TVN24. Jak się okazuje, faktycznie od 1 marca zostanie zniesiona większość obostrzeń, zwłaszcza gospodarczych. Przywrócona została normalna praca w urzędach. Jak podkreślił premier, zostaną przede wszystkim obostrzenia dotyczące kwestii epidemicznych, czyli noszenie maseczek w miejscach publicznych, izolacja i kwarantanna oraz dystans społeczny.

Czego dowiedzieliśmy się w czasie konferencji ministra zdrowia i premiera (23.02.2022)? 

  • Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.
  • Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych zostaje
  • Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19. Jeśli zachorujesz, bez zmian będziesz musiał poddać się izolacji. Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu
  • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC) Kwarantanna obowiązuję Cię także kiedy wracasz z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.
  • Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19. Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli mieszkasz z osobą, która jest zakażona koronawirusem. Jeśli mieszkasz z osobą chorą, Twoja kwarantanna trwa tyle, ile izolacja Twojego współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

9:47 Konferencja się zakończyła.

9:43 - Szpitale tymczasowe, krytykowane przez opozycję, uratowały wiele żyć. W Polsce nigdy nie było sytuacji, gdy segregowano pacjentów, na których, którzy przeżyją i na tych, którzy... Sami państwo mogą sobie dopowiedzieć - powiedział premier.

9:37 Mateusz Morawiecki został zapytany o likwidację Izby Dyscyplinarnej. - Uzależniamy to od rozmów z Brukselą. Nie będzie kroków z naszej strony, które nie doprowadzą do kroków po drugiej stronie - odpowiedział.

9:35 - Chciałabym, żeby Polska była taką potęgą, która może nałożyć dotkliwe sankcje na Rosję - powiedział premier.

9:32 - Panie Donaldzie, natychmiast zrezygnować z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. Natychmiast. To ta partia doprowadziła do powstania Nord Stream 2, a więc głównego narzędzia, które służy Rosjanom do ataku na Ukrainę - grzmiał premier.

9:28 - Pakiet sankcji musi być bardzo mocny, aby powstrzymać Rosję - powiedział premier pytany o sytuację na Ukrainie.

9:22 - Wariant omikron jest nieporównywalnie mniej niebezpieczny niż delta - powiedział premier.

9:22 Adam Niedzielski podkreślił, że w tym momencie priorytetem jest odbudowanie służby zdrowia i spłacanie długu zdrowotnego, związanego z pandemią Covid-19.

9:20 - celem naszej polityki epidemicznej jest sprowadzenie zakażenia koronawirusem do takiego zjawiska, jak mamy sezonowe zachorowania na grypę - ocenił Niedzielski.

9:18 Minister zdrowia zwrócił uwagę na poziom immunizacji społeczeństwa. Dotyczy jednak tylko tych wariantów koronawirusa, z jakimi już mieliśmy do czynienia.  - Musimy się liczyć, ze gdzieś na świecie pojawi się kolejna mutacja, na którą nie jesteśmy gotowi - stwierdził.

9:15 - Szybko redukuje się liczba zakażeń. Cała sytuacja dotycząca nowych zakażeń nie przekłada się na bardzo dużą liczbę nowych hospitalizacji - mówił Niedzielski.

9:13 Głos zabrał Adam Niedzielski. - Od 1 marca zostają tylko restrykcje, które mają charakter, które mają charakter czysto epidemiczny - powiedział.

9:12 - Utrzymujemy izolację i kwarantannę dla domowników, ale w tym skróconym czasie - mówił premier i podkreślił, że pandemia jeszcze się nie skończyła.

9:10 - Nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczki w miejscach publicznych, wszędzie tam, gdzie dystans społeczny jest mniejszy. Przywracamy też normalną pracę w urzędach - wyliczał premier.

9:08 Rozpoczęła się konferencja od wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego. - Dziś widzimy, także w innych krajach, że można zalecić dalekowidzące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń - powiedział.

9:00 Właśnie powinna się rozpocząć konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

8:49 Już w lutym doszło do zniesienia części obostrzeń, w tym dotyczących kwarantanny i izolacji. 

8:37 W porannej rozmowie radiowej w Polskim Radiu, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiadomił, poinformował, że ostatniej doby potwierdzono 20 456 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, a zmarło 360 osób. Kraska dodał, że porównując te dane do danych sprzed tygodnia widać spadek o ok. 30 proc: - W związku z tym, że w Polsce utrzymuje się trend spadkowy, ma nastąpić poluzowanie obostrzeń, o czym dziś.  Będziemy chcieli pewne obostrzenia poluzować, bo wydaje się, że osiągnęliśmy stabilną sytuację. Obserwujemy trend spadkowy zakażeń, coraz mniej osób trafia do szpitali - zaznaczył. 

Nasi Partnerzy polecają