Niedzielski: Od 1 lutego: galerie handlowe otwarte, KONIEC godzin dla seniorów. OBOSTRZENIA bez zmian do 14 lutego [RELACJA]

2021-01-28 13:28 PAP jot
Adam Niedzielski
Autor: Andrzej Iwanczuk/REPORTER Adam Niedzielski

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg wiele wyjaśniła. To dziś zostały podane nowe wytyczne dotyczące obostrzeń, które będą obowiązywały od 1 lutego. Co wiemy? Najważniejsze ustalenia rządu.

Została przedstawiona informacja na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego. Poinformował o tym w środę PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia. W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane. O 12.30 zaczęła się konferencja prasowa ministra Adama Niedzielskiego i minister Marleny Maląg. Szykują się znaczące zmiany. Od lutego otwarte zostaną galerie handlowe i nie będzie godzin dla seniorów. Co jeszcze się zmieni? Zapis z relacji z konferencji na SE.pl. Zapraszamy.

Najświeższe informacje na górze strony, po odświeżeniu .

13.26 Konferencja została zakończona. 

13.23 Minister został  zapytany o to, dlaczego nie będzie można korzystać z restauracji czy z siłowni w reżimie sanitarnym, a będzie  można odwiedzić muzeum. - Różnica dotyczy np. tego, że korzystając z siłowni korzystamy z przebieralni, jest przyspieszony oddech, w muzeum jest inaczej. 

13.20 Padło pytanie dotyczące zasiłków opiekuńczych, minister Maląg podała, że zostanie on przedłużony. 

12.55 Konkrety:

* Nauczanie w klasach 1-3 stacjonarne, uczniowie pozostali: nauczanie  zdalne. 

* Od 1 lutego otwarte sklepy w galeriach handlowych - z zachowaniem reżimu sanitarnego

* Galerie sztuki i muzea czynne od 1 lutego - z zachowaniem reżimu sanitarnego

12.49 Minister Niedzielski: - Podjęliśmy decyzje ws. obostrzeń w Polsce. Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej.

12.46 -  Sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są 2 ryzyka: jedno dotyczące sytuacji międzynarodowej, a drugie dotyczące nowych mutacji wirusa - ocenił polityk, mówiąc o  tym, jak wygląda sytuacja w innych krajach.

12.35 Rozpoczęła się konferencja. Minister Niedzielski podsumowuje ostatni tydzień sytuacji epidemicznej. - Mamy stopniowy spadek dziennej liczby zakażeń. W ostatnim tygodniu sytuacja jest lepsza. Z całą pewnością to zasługa naszej dyscypliny.

Minister dodał: - Ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach - hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji.

Express Biedrzyckiej - Adrian Zandberg: Rząd wepchnął ludzi w desperację
Najnowsze