Konferencja ministra zdrowia i premiera. NOWE zasady walki z COVID: krótsza kwarantanna i testy w aptekach

2022-01-21 13:12
Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia
Autor: TOMASZ GZELL/PAP Adam Niedzielski. Konferencja ministra zdrowia

Sytuacja epidemiczna w Polsce cały czas jest poważna. Z najnowszych danych wynika, że tylko ostatniej doby na koronawirusa zachorowało ponad 36 tys. osób. Spodziewa się, że w przyszłym tygodniu dzienne liczby zakażeń mogą sięgnąć nawet 50 tys. Za nami kolejna już w tym tygodniu konferencja ministra zdrowia. Adam Niedzielski przedstawił najnowszy plan działań związanych z walką z koronawirusem w Polsce. Konferencja odbyła się 21 stycznia 2022. Ogłoszone zostały nowe sposoby na walkę z COVID. Co się zmieni? Sprawdź!

Konferencja ministra zdrowia 21 stycznia 2022

Konferencja ministra zdrowia. W porannym wywiadzie wiceminister Waldemar Kraska podał, że w piątek 21 stycznia 2022 zaplanowana jest konferencja Adama Niedzielskiego. Konferencja rozpoczęła się około godz. 12:15. Sytuacja pandemiczna w Polsce jest bardzo poważna, z nowych danych podanych przez wiceministra zdrowia wynika, że ostatniej doby odnotowano że na koronawirusa zachorowało 36 665 osób, a zmarło 248 osób. Spodziewana jest jeszcze gorsza sytuacja i wzrost dziennej liczby zakażeń do 50 tys. dziennie i więcej. Tak złych przewidywań jeszcze nie było. Wiadomo, że w czasie nagłej konferencji ministra zdrowia Adam Niedzielski odniesie się do tematu skrócenia kwarantanny. Już kilka dni temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział: - Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki, krótszy jest więc okres, w którym zakażamy i chorujemy, dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy – wyjaśniał Wojciech Andrusiewicz. 

CZYTAJ>>>Wiceminister zdrowia Kraska podał, co nas czeka za tydzień. Może być 50 tys. zakażeń dziennie!

Czego dowiedzieliśmy się w czasie konferencji ministra zdrowia i premiera?

Najważniejsze informacje z konferencji:

  • Po pierwsze: Będą przygotowywane kolejne łóżka covidowe. Po to, żeby służba zdrowia mogła zaabsorbować ewentualne dodatkowe zachorowania.
  • Po drugie: Od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w aptekach
  • Po trzecie: Ograniczenie kontaktów. Stąd zalecenie pracy zdalnej.
  • Po czwarte: Wdrożony zostanie mechanizm taki, że każdy pacjent, który ma pozytywny wynik, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany, również w swoim domu, przez lekarza pierwszego kontaktu. 
  • Po piąte: Skrócony został okres przebywania w kwarantannie do 7 dni.

13:04 Konferencja zakończyła się, dziękujemy, że byliście z nami.

12:59 Niedzielski zapowiada, że ustawa Hoca jest tą, w której pokładane są nadzieje jeśli chodzi o kontrole przestrzegania restrykcji. 

12:49 Czas na pytania od dziennikarzy. Padło pytanie o Radę Medyczną. - Wszystkie rekomendacje przedstawiane, były dla nas punktem odniesienia - przyznał Niedzielski. Po czy dodał, że wraz z kolejnymi falami była większa świadomość ws. zjawiska jakim jest koronawirus, a do tego zaczęły działać różne mechanizmy, które w większym stopniu przesłanki społeczno-gospodarcze zaczęły się pojawiać przy podejmowaniu decyzji. Dlatego też patrzenie na sprawę rządu i Rady zaczęły się nieco zmieniać. 

12:39 Minister przyznał, że wzrost zakażeń to efekt omikronu. Zdaniem ministra apogeum zakażeń nastąpi na koniec lutego lub na początku marca.

12:35 Czas na ministra zdrowia, który rozwinie sprawy przedstawione przez premiera. - Mamy za sobą tydzień, który można nazwać: eksplozja pandemii. 

12:29 Morawiecki przedstawia też założenie zmian w Polskim Ładzie.

12:23 Rada Medyczna przekształcona na Radę ds. Walki z Covid-19. 

12:22 Od 27 stycznia będzie możliwość testowania na Covid-19 w każdej aptece. Będą darmowe testy antygenowe - zapowiedział premier. WIĘCEJ O TYM TUTAJ

12:21 - Piąta fala stała się faktem - mówi Morawiecki. I ogłasza zmiany: przygotowanie kolejnych łóżek covidowych, darmowe testy antygenowe, praca zdalna zalecana: gdzie tylko się da; dodatkowy element walki z COVID: procedura - każdy z pozytywnym wynikiem w ciągu 48 h będzie mógł być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu; kwarantanna skrócona do 7 dni. WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TEMAT SKRÓCENIA KWARANTANNY -KLIKNIJ TUTAJ

12:20 Konferencja ruszyła. Premier Morawiecki mówi, że poruszone zostaną tematy związane z koronawirusem oraz z Polskim Ładem. -  V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń - przyznał premier.

12:00 Konferencja rusza za chwilę. 

11:53 Za kwadrans początek konferencji ministra zdrowia i premiera. Dziś podane dane pandemiczne: o nowych zachorowaniach i zgonach to rekordowo wysokie dane licząc od początku pandemii. 

11:29 Z informacji, do których dotarli reporterzy RMF wynika, że kwarantanna ma zostać skrócona do 6-7 dni z obowiązujących aktualnie 10 dni. 

11.10 W czasie środowej konferencji minister zdrowia mówił, że w piątek przedstawiony zostanie pakiet kolejnych projektów. Mają one dotyczyć: możliwości testowania w aptekach, zmian w teleporadach. Z pewnością padną też pytania dotyczące nauki zdalnej i stacjonarnej, bo aktualnie trwają już ferie, ale na pewno istnieje też plan, co po nich. 

10:58 Uwaga: w konferencji ministra zdrowia weźmie też udział premier Mateusz Morawiecki, to oficjalna informacja podana przez KPRM.

10:41 Wiadomo, że konferencja ministra zdrowia rozpocznie się około godz. 12:00 w piątek. O samej konferencji powiadomił w Radiu Plus wiceminister Kraska. W czasie rozmowy został zapytany o certyfikaty covidowe. Czy będą znacznie bardziej powszechne stosowania zaświadczeń potwierdzających zaszczepienie, negatywny wynik testu czy status ozdrowieńca. Prowadzący zapytał? To można określić ten plan jako lockdown dla niezaszczepionych? Na co wiceminister zdrowia doparł: - Ja myślę, że obserwując dzisiejszą naszą sytuację jeśli chodzi o dzienne przyrosty tych nowych zakażeń, że piąta fala nabiera naprawdę dużego impetu w tej chwili powinniśmy wykorzystać te narzędzia, które w tej chwili są dostępne czyli także powinniśmy przestrzegać i tych limitów ale także pokazywanie certyfikatu jeśli chodzi o osoby zaszczepione. Naprawdę to jest tylko i wyłącznie w naszym interesie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE