Konferencja Morawieckiego i Niedzielskiego. Zdradzono najgorszy scenariusz na IV falę [ZAPIS RELACJI]

2021-07-06 14:59
Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski
Autor: Mateusz Grochocki/East News Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Choć podawana codziennie przez Ministerstwo Zdrowia liczba osób zakażonych koronawirusem wciąż pozostaje na niskim poziomie, to rządzący coraz bardziej obawiają się wariantu Delta koronawirusa, który w coraz większej liczbie krajów zabija coraz większą liczbę osób. Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski uczestniczyli dziś w posiedzeniu sztabu dotyczącego sytuacji epidemicznej w Polsce. Po jego zakończeniu o godzinie 14 odbyła się konferencja prasowa, na której wystąpili premier i minister zdrowia. Śledźcie z nami naszą relację z tego wydarzenia.

Jak we wtorek poinformowało Ministerstwo Zdrowia, o 96 nowych przypadkach zwiększyła się liczba zakażonych koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób. To oznacza, że liczba zakażeń od początku epidemii zwiększyła się do 2 880 403, a zgonów - do 75 095. Tymczasem wciąż trwa Narodowy Program Szczepień, który po początkowym entuzjazmie w ostatnim czasie znacząco wyhamował. To martwi rządzących, tym bardziej, że według ekspertów i najbardziej pesymistycznych scenariuszy, wariant Delta koronawirusa może zacząć dominować w naszym kraju już w połowie sierpnia. M.in. z tego powodu we wtorek w warszawskiej siedzibie Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej o 13 odbyło się posiedzenie sztabu dotyczącego sytuacji epidemicznej w Polsce. Wziął w nim udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, którzy po jego zakończeniu wystąpili przed dziennikarzami. Jak nasz kraj przygotowany jest na ewentualną IV falę? Co ostatecznie postanowione zostanie z zasadami kwarantanny? Zapraszamy do śledzenia z nami relacji z tego wydarzenia!

Aby aktualizować odśwież stronę lub wciśnij F5

14:58 KONIEC! Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami.

14:52 Minister zdrowia mówi też o bardzo niepokojącym trendzie, czyli zwiększającej się liczbie osób, które nie zdecydowały się przyjąć drugiej dawki. O ile na początku było to 1/2 tysiące osób, o tyle teraz jest to nawet 20/30 tys. przypadków. Z tego względu zaapelował on o tym, żeby pamiętać o przyjęciu drugiej dawki, "nie można zatrzymywać się w połowie drogi". Ponadto widać też mniejsze zainteresowanie szczepionkami ogólnie, więc rząd dalej pracować będzie nad różnego rodzaju zachętami.

Czy w przypadku IV fali obostrzenia będą inne dla osób zaszczepionych a tych, którzy tego nie zrobili? Premier Morawiecki przyznał, że tworzy się obecnie lista (w porozumieniu z innymi liderami europejskimi) teoretycznych nakazów i zakazów, które mogą ewentualnie obowiązywać. Nie chciał jednak zdradzić konkretów, mówiąc, że o takowych będzie można ewentualnie mówić w drugiej połowie lipca.

14:34 Czy premier ma kontakt innymi liderami europejskimi, aby wdrożyć skoordynowany plan walki z odmianą delta? Morawiecki stanowczo odpowiedział, że rozmowy tego rodzaju są toczone cały czas. Nie jest wykluczone, że w pewnym momencie cała Unia Europejska wdroży obligatoryjne rozwiązania (np. podróżnicze), do których będziemy musieli się dostosować.

Adam Niedzielski przyznał natomiast (w odpowiedzi na pytanie dziennikarza), że czas potrzebny na zidentyfikowanie rodzaju wariantu zakażenia wynosi obecnie okres od 7 do 10 dni.

14:27 Głos zabiera Adam Niedzielski. On również mówi o prognozach, w których na przełomie września i października może nastąpić przyśpieszenie liczby zakażeń i należy traktować to już jako bardzo możliwy scenariusz. Duży wpływ na to, jak będzie wyglądać apogeum fali zachorowań (w pozytywnym wariancie 1/2 tys. zachorowań, w negatywnym nawet ok. 15 tysięcy). Raz jeszcze podkreślił, że najlepszą formą przeciwstawienia się epidemii się zaszczepienie się i jest to swoistego rodzaju praca, jaką każdy obywatel powinien podjąć.

Minister zdradził, że od stycznia w Polsce 98,8 proc. osób, które zmarło z powodu koronawirusa, nie było zaszczepionych, więc wynik ten jest bardzo podobny do tego ze Stanów Zjednoczonych. Dodał, że priorytetem dla rządu jest obecnie sekwencjonowanie genomu i na tym przede wszystkim skupiona jest praca. - Szczepienie chroni i jest najlepszym sposobem walki z chorobą - przekonywał.

14:18 ZACZYNAMY!

Premier Morawiecki mówi, że Polacy są troszkę uśpieni obecnie obowiązującą dobrą sytuacją epidemiczną, co nie jest jednak dobre. "Musimy zachować ogromną czujność" - przekonywał. Jak zdradził, najgorsze analizy wskazują, że ponownie na jesieni czeka nas nawet kilkadziesiąt tysięcy zachorowań dziennie. Z tego powodu zadecydowano się na utrzymanie niektórych szpitali tymczasowych i pewne zmiany organizacyjne w szpitalach powiatowych, aby być przygotowanym na IV falę koronawirusa.

Premier zaapelował też do wszystkich obywateli, aby dalej się szczepili. Podkreślił, że mamy wystarczającą liczbę szczepionek dla wszystkich chętnych więc można w każdym momencie to zrobić. Przywołał przy tym słowa dr Fausciego z USA, który mówił, że obecnie 99 proc. Amerykanów, którzy umierają, są osobami niezaszczepionymi na Covid-19.

Cały czas pozostają w mocy obecne obostrzenia i konieczność noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Morawiecki zachęcił też do trzymania dystansu społecznego i odkażania. Odwołał się przy tym do społecznej odpowiedzialności!

Na koniec premier potwierdził nasze doniesienia o wypadku w Jamnicy i rentach dla osieroconych dzieci. Zapowiedział przy tym, że rząd przystąpi do prac legislacyjnych, które zajmą się osobami wsiadającymi za kółko pod wpływem alkoholu. Takie osoby będą miały być zobowiązane do wsparcia finansowego dla rodzin, które są przez nich poszkodowane!

14:00 Właśnie powinna rozpocząć się konferencja premiera i ministra zdrowia. Mamy jednak, jak widać, drobną obsuwę... Czekamy zatem...

13:33 W międzyczasie: Cała Polska przejęta jest losami trzech braci z Podkarpacia: 2,5-letniego Sebastianka, 9-letniego Norberta i 10-letniego Artura, których rodzice zginęli w tragicznym wypadku samochodowym w Jamnicy. Jak dowiedział się „Super Express” osieroceni trzej bracia będą mieli zapewnione wsparcie finansowe – premier Mateusz Morawiecki przyznał chłopcom rentę specjalną.

Więcej: Wypadek w Jamnicy. Premier przyznał osieroconym Sebastiankowi i jego braciom rentę specjalną

13:02 Sposób podejmowania decyzji przez rząd w sprawie IV fali koronawirusa wywołał... falę prześmiewczych memów w internecie.

12:40 Również na TT głos ws. szczepionek zabrał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.Szczepionki przeciwko COVID-19 chronią przed skutkami zakażenia wariantem Delta. Najsilniej uderza on w grupy niezaszczepione, przekonują o tym dane z Anglii – napisał. – Skuteczność szczepionki sięgała 91 proc. przy pełnym i 81 proc. przy częściowym szczepieniu. Średnie obciążenie wirusowym RNA było o 40 proc. niższe u zaszczepionych, niż u nieszczepionych" – dodał, powołując się na badania "New England Journal of Medicine".

12:28 Michał Dworczyk przekazał na swoim Twitterze najnowsze dane dotyczące szczepień w naszym kraju. - Przekroczyliśmy liczbę 14 milionów w pełni zaszczepionych osób - napisał, po czym dodał:

12:17 Przypomnijmy, że obecnie na liście WHO znajduje się 11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2. Wszystkie warianty SARS-CoV-2 różnią się od siebie mutacjami w białkach kolców - składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. Istnieją cztery warianty budzące niepokój: Alfa, Beta, Gamma i Delta oraz siedem wariantów zainteresowania: Epsilon, Dzeta, Eta, Theta, Jota, Kappa i Lambda.

11:55 Tymczasem w walkę z pandemią minister Niedzielski chce zaangażować Kościół. Już jutro ma odbyć w tej sprawie ważne spotkanie z bp. Arturem Mizińskim, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. - Będę chciał porozmawiać, pokazać, że praca organiczna na poziomie każdej parafii, każdego księdza jest w stanie przekonać ludzi, którzy szanują autorytet Kościoła. Będę proponować, żeby na tym poziomie najniższym takie działania były podejmowane - oznajmił Niedzielski (WIĘCEJ NA TEN TEMAT TUTAJ)

11:38 - Mamy 55 proc. zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką, jeśli dojdziemy do 70-80 proc. możemy być spokojni o przyszłość po wakacjach - mówił wczoraj, pytany o możliwość wystąpienia czwartej fali na jesieni, Wojciech Andrusiewicz.

11:15 Oficjalna zapowiedź Centrum Informacyjnego Rządu:

11:02 Jeszcze w poniedziałek wieczorem na antenie Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że nawet osoby zaszczepione będą kierowane na kwarantannę po kontakcie z osobami zarażonymi wariantem delta. Informacja ta wywołała ogromne poruszenie i falę krytyki m.in. w mediach społecznościowych. Jak donosi RMF FM, z tego powodu rząd postanowił błyskawicznie wycofać się z tego pomysłu.

Więcej: Kwarantanna nawet dla zaszczepionych?! Szybka reakcja rządu i nowe zasady

11:00 Witajcie. Zaczynamy naszą relację!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE