Konferencja ministra zdrowia: Nowe obostrzenia. Lista

2021-11-29 15:08
Adam Niedzielski
Autor: Mateusz Grochocki/East News Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski wystąpił na konferencji wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym Krzysztofem Saczką i dyrektorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorzem Juszczykiem. To konferencja ministra zdrowia po sztabie kryzysowym. Wprowadzone i ogłoszone zostały istotne zmiany. Wiadomo, jakie obostrzenia czekają nas od 1 grudnia i będą obowiązywać do 17 grudnia.

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczki i dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorza Juszczyka po posiedzeniu sztabu kryzysowego. - Jesteśmy w takie sytuacji epidemicznej, że liczba zachorowań w IV fali powoli się zmniejsza. Sytuacja epidemiczna na Mazowszu wyraźnie hamuje, ale w pozostałych woj. mamy kontynuację wzrostu. Jesteśmy w apogeum IV fali - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Grzegorza Juszczyka zabrał głos na temat nowego wariantu koronawiusa, czyli mutacji omikron.

SPRAWDŹ>>>Obostrzenia grudzień 2021. Minister Niedzielski: zakaz lotów, obowiązkowa kwarantanna i zwiększone limity osób

Minister Niedzielski podał, które państwa zostały wciągnięte na listę, do których loty będą zakazane. To 7 krajów Afryki, w których występuje wariant omikron. Osoby, które będą z nich wracały zostaną objęte 14-dniową kwarantanną, nie będzie można się z niej zwolnić testem. Chodzi o osoby niezaszczepione. Wydłużeniu kwarantanny do 14 dni dla osób podróżujących do Polski z państw "non Schengen". Zwolnienie z kwarantanny może mieć miejsce od 8 dnia po wykonaniu testu.

NOWE OBOSTRZENIA. Co się zmienia? 

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia, powiadomił minister Adam Niedzielski. Nie będą one dotyczyły osób zaszczepionych. Co konkretnie się zmieni? Jakie będą nowe obostrzenia. Oto najważniejsze informacje. 

1. Obiekty, które miały limit zapełnienia 75 proc., będą miały ten limit zmniejszony do 50 proc. m. in. - kina, teatry, gastronomia, hotele, opery, kościoły. 

2. Zgromadzenia i uroczystości, typu wesela, z limitem 150 osób będą ograniczone do 100 osób. 

3. Wydarzenia sportowe: obecnie limit wynosił 500 osób, zmieniamy go do 250 osób. W siłowniach, klubach fitness, muzeach podnosimy limit - 1 osoba na 15 m kw.

4. Obiekty typu siłowanie, muzeum, gdzie obowiązywał limit 1 os. na 10 m kw, podniesiono limit 1 os. na 15 m.kw

Co z limitami w pociągach i komunikacji miejskiej, skoro niebawem święta i ludzie będą się przemieszczać? Takich decyzji na razie nie podjęto, przekazał minister Niedzielski.

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE